GÜRCİSTAN’DA ARAZİ YÖNETİMİ VE DİJİTAL TEKNOLOJİLER KONULU EĞİTİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 Tem 2023

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Gürcistan Adalet Bakanlığı Milli Kayıt Ajansı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliği ile Gürcistan’da “Arazi Yönetiminde Dijital Teknolojiler” konulu eğitim programı düzenlenmiştir. Başkent Tiflis’te düzenlenen programa, 70 Gürcistanlı uzman katılmıştır.

Mülkiyet kanıtı arşivlerinin bakımı, belgelerin saklanmasına yönelik modern yaklaşımlar, taşınmaz sicilinin tutulmasına yönelik mevzuat ve sicil sistematiği, Türkiye’de kadastro çalışmaları, fotogrametrik harita üretim süreçleri konu başlıklarında eğitimlerin verildiği program sonunda katılımcılara sertifika verilmiştir.

Teslim törenine; T.C. Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Kazım Kartal, Milli Kayıt Ajansı Başkanı Davit Devidze, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU, Tapu ve Kadastro Uzmanı Burak ŞİMŞEK, Kontrol Mühendisi Fatih Çağatay KAPLAN ve TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok katılmıştır.

Törende konuşan Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, ülkeler arası ikili ilişkilerin önemine değinerek, taraflar arasında tapu, kadastro ve harita alanlarında iş birliğinin devam ettirilmesinin faydalı olacağını hususunda görüşlerini bildirmiştir.

Milli Kayıt Ajansı Başkanı Devidze ise konuşmasında, Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade ederek planlanan ortak proje ve etkinliklere hazır olduklarını ve eğitim programı için teşekkürlerini iletmiştir.