KIBRIS ZİYARETİ

Cumhurbaşkanlığı Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü koordinasyonunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisinin rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak amacıyla her yıl Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması imzalanmaktadır.  2023 yılında imzalanan anlaşma kapsamında KKTC Tapu ve Kadastro Dairesinin tapu işlemlerine yönelik ihtiyaçlarının karşılanması hususu bulunmakta olup tapu işlemlerine yönelik ihtiyaçlarının tespiti amacı ile Ülkemizden teknik ekip desteği talep edildi.

KKTC Tapu ve Kadastro Dairesinin bilgi işlem altyapısı, teşkilat yapısı, sunulan hizmetler ve tüm tapu işlem süreçlerinin incelenerek ihtiyaçların ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa ASLAN, Harita Dairesi Başkanı İbrahim CANKURT, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, Yabancı İşler Dairesi Başkanlığında görevli Tapu ve Kadastro Uzmanı Özlem HACIOĞLU, Tapu Dairesi Başkanlığında görevli Tapu ve Kadastro Uzmanı Necmettin SOLAK ve Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığında görevli Altyapı ve Sistem Mimarı Müfit BİNİCİ 26/02-01/03/2023 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giderek incelemelerde bulundular.

Söz konusu ziyaret kapsamında KKTC Türkiye Büyükelçisi Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU makamında ziyaret edilerek çalışmaların kapsamı hakkında bilgi verilerek hediye takdiminde bulunuldu. Ziyaretin devamında İçişleri Bakanı sayın Dursun OĞUZ, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Kemal YILMAZ ve Tapu ve Kadastro Müdürü Ali ALİOĞLU ziyaret edilerek iştişarelerde bulunuldu.

Heyet daha sonra Lefkoşa, Girne, Güzelyurt, Gazimağusa ve İskele Kaza Tapu Amirliklerini ziyaret ederek ihtiyaçlara yönelik durum tespitinde bulunmuş ve yapılacak çalışmalara ilişkin yol haritası oluşturulmuştur.