Taşınmaz Değerleme Çalışmaları Hakkında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Taşınmaz Değerleme Çalışmaları Hakkında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, MKK Gayrimenkul Bilgi Merkezi AŞ. (GABİM) ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) arasında “Taşınmaz Değerleme Çalışmaları Hakkında İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Genel Müdürümüz M. Zeki ADLI, MKK Gayrimenkul Bilgi Merkezi AŞ. (GABİM) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur YAYLAÖNÜ ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) Başkanı Yaşar BAHÇECİ arasında imzalanan protokol ile Türk vatandaşlığı kazanılması işlemleri ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2019/1 sayılı “Yabancıların Taşınmaz Ediniminde Değerleme Raporu Aranılması” hakkındaki genelge gereğince yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu işlemlerde Kurumumuz tarafından gerekli olan değerleme raporlarının Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve MKK Gayrimenkul Bilgi Merkezi A.Ş. ile işbirliği içinde yürütebilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi

Bu protokol ile ayrıca yabancıların taşınmaz ediniminde aranılan değerleme raporları tamamen elektronik ortamda yönetilecek olup, başvurulardan işlemin sonuçlanmasına kadarki tüm aşamalar elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Uygulama ilk olarak Antalya ilinde gerçekleştirilecek olup “Yabancıların Taraf Olduğu İşlemlerde Düzenlenecek Değerleme Raporlarına İlişkin Usul ve Esasları düzenleyen TADEBİS-WEB TAPU Pilot Bölge Uygulaması”  02.08.2021 tarihi itibari ile uygulanmaya başlanılacaktır.  Pilot uygulama sonrasında uygulama yaygınlaştırılacaktır.

Protokolde ayrıca Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Gökhan ÇANAKÇI, Tapu ve Kadastro Uzmanı Sadettin TUNAS ve  Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Tevfik BAŞ  hazır bulundu.