PERSONELİMİZİN SIKINTISINI EN AZA İNDİRELİM

18
Aralık
2020

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Bölge Müdürlerine seslendi ve “Pandemi sürecinde sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızın ve personelimizin sıkıntılarını alacağımız yeni tedbirlerle en aza indirelim“ dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı ve Genel Müdürlük Üst Yönetimi, Bölge Müdürleri ile telekonferans yoluyla toplantı gerçekleştirdi.

Pandemi dolayısıyla istemeseler de birtakım sıkıntıların yaşandığını dile getiren Genel Müdür Adlı, bir taraftan webtapuyu yaygınlaştırdıklarını, diğer taraftan Alo 181 web uygulamasını hayata geçirdiklerini söyleyen Adlı, “Alo 181 hattı çok yoğun olduğu için vatandaşımız hattı düşürmekte zorlanıyor. Bu sıkıntıyı aşmak için Alo 181 hattından ayrı, Bölge Müdürlüklerinde veya müsait olan yerlerde bir arkadaş görevlendiriyoruz. Böylelikle Alo 181 web hattını uygulamaya geçirip diğer hattaki yoğunluğu düşürerek vatandaşımızın bize ulaşmasını daha da kolaylaştırdık. Pilot olarak İstanbul’da başlattık bu uygulamayı. Diğer Bölge Müdürlüklerinde de bu uygulamaya geçiyoruz.” sözlerini kullandı.

2021 yılı içerisinde mekânsal sorunları bitirmeye çalışacaklarını ifade eden Genel Müdür Adlı, “Bazı yerlerde valiliklerle, belediyelerle protokol yaparak kendi binamızı yapacağız. Bina yapma imkanımızın olmadığı yerlerde ise en azından kiralama yöntemini kullanarak hem çalışanlarımızın, hem de vatandaşlarımızın daha ferah ve temiz yerlerde çalışmasını sağlayacağız.” dedi.

Kadastro yenileme, güncelleştirme ve sayısallaştırma konularında artık sona doğru yaklaşıyoruz diyen Adlı, “2021 ihalelerinin çoğu yapıldı. Bu ihalelerin sonucunda da sizden ricam bunların denetimini sağlıklı şekilde yapalım ve işleri aksatmadan bitirelim. Her konuda olduğu gibi pandemiden dolayı bu konularda da sıkıntılar oldu. Ama artık 2021’de bu sıkıntıları yaşamadan çalışmalarımızı tamamlayalım.” ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Mehmet Zeki Adlı, 2021 yılında Türkiyetapu projesini hayata geçirmek istediklerini, bununla ilgili Bartın ve Kırşehir illerinin pilot il seçildiğini, bu illerde yapılan çalışmalarda sağlıklı sonuçlar alıp daha sonraki yıllarda bunu Türkiye genelinde yaygınlaştıracaklarını kaydetti.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü bir proje olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ve TAKBİS Projesinin entegrasyonu ile ilgili bir çalışmaları olduğunu dile getiren Adlı, “MAKS’taki bütün adres, kişi ve numaratör bilgileri ile TAKBİS’teki mülkiyet bilgilerini birebir entegre hale getirmek için bir proje yapıyoruz. Bununla ilgili de Amasya’yı pilot il seçtik. Konu ile ilgili olarak cins değişikliği yapılmayan, kat mülkiyetine geçilmeyen yerlerin de tespitini yapıp cins değişikliğini gerçekleştirerek fiili durumdaki yapı ve gayrimenkullerin pafta ve kütüklerdeki kayıtlarını birbiri ile uyumlu hale getirmeyi hedefliyoruz. Şu anda özellikle meskun alanda zemindeki mülkiyet bilgilerinin % 30’u  sicillerde gerçek anlamda sağlıklı görünüyor. Geriye kalanı ise sicile uymuyor. Biz bunu uyumlaştıracağız ve bunu Amasya’dan sonra tüm Türkiye’ye yayacağız.” İfadelerini kullandı.

Genel Müdür Adlı, sözlerinin sonunda özellikle konut kredisi faiz oranlarının düştüğü dönemde ortaya koydukları  performans ve özverili çalışma dolayısıyla tüm Tapu ve Kadastro çalışanlarına teşekkür etmeyi ihmal etmedi.