ÖZBEKİSTAN KADASTRO AJANSI TEMSİLCİLERİNİN KURUMUMUZU ZİYARETİ

Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, Özbekistan Vergi Komitesine bağlı Kadastro Ajansı temsilcilerinden oluşan 4 kişilik heyeti makamında kabul etti. Kabulde Genel Müdür Yardımcımız Adil HAKAN AYBER, Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa ASLAN ve Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS hazır bulundu.

Genel Müdürümüz ADLI, kardeş ülke Özbekistan ile iş birliği içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ülkelerimiz arasındaki ikili iş birliğinin her iki tarafa büyük katkılar sağlayacağını dile getirdi. Ülkemizdeki kadastro çalışmaları hakkında heyete bilgi veren Adlı, bu çalışmalardan edindiğimiz tecrübeyi ve 3B Kadastro projesi gibi Kurumumuzun tüm projelerine ilişkin tecrübeyi dost ve kardeş ülke Özbekistan ile paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade etti.

Özbekistan Kadastro Ajansı 1. Genel Müdür Yardımcısı Atabek Validjanovich ALLABERGANOV Ülkelerindeki kadastro çalışmalarının talebe bağlı olduğunu ancak ülke geneline yaygınlaştırmak istediklerini bu nedenle de Türkiye tecrübesinin kendileri için oldukça önemli olduğunu ifade etti ve nazik kabulleri için Mehmet Zeki ADLI’ya teşekkürlerini iletti. 

Ziyaret sonunda karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Heyete, Genel Müdürlük Konferans Salonunda Kadastro Dairesi Başkanlığı’nda görevli Tapu ve Kadastro Uzmanı Dr. İsmail DURSUN ve Kontrol Mühendisi Fatih Çağatay KAPLAN tarafından Kurumumuzun çalışmaları hakkında sunumlar yapıldı. Toplantıya Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa ASLAN, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, Tapu ve Kadastro Uzmanı Fidan ELÇİ, Tapu ve Kadastro Uzmanı Filiz TEKER CENGİZ ve Mühendis Murat BİRER katıldı. 

Heyet daha sonra Ankara Kadastro Müdürlüğünü ziyaret ederek Kadastro Müdürü Tonguç GENÇ’ ten yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve heyet tarafından merak edilen konulara ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu.

22.08.2023 tarihinde Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda Harita Dairesi Başkanı İbrahim CANKURT tarafından heyete sunumlar yapıldı ve ardından TUSAGA-Aktif Sistemi Kontrol Merkezi ve Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı, Bilgi işlem Merkezi Müdürü Mustafa Tek eşliğinde Sistem Odası gezilerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Heyet daha sonra kaçak yapılarla ilgili bilgi almak için Çankaya Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne ardından Çankaya Tapu Müdürlüğü’ne ziyarette bulundu. 

23-25.08.2023 tarihleri arasında heyet Antalya’ya hareket ederek Antalya Bölge Müdürlüğü yetki alanında yürütülen kadastro çalışmalarının yerinde incelenebilmesi için saha ziyaretinde bulunacaktır.