iZMİR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE ELEKTRONİK KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİ (EKDS) TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) Tanıtım Toplantısı, İzmir Tapu ve Kadastro III. Bölge Müdürlüğü Alsancak Hizmet Binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını İzmir Tapu ve Kadastro III. Bölge Müdürü Yusuf MEŞHUR yapmış olup, toplantıya  Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU, Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS  ve BİONAY firması yetkilileri ile Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Bölge Müdürlüğü yetki alanındaki 64 Tapu Müdürlüğünde görev yapan Müdür ve Müdür Yardımcıları, bizzat ve video konferans ile katıldı.

Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU tarafından, Elektronik Kimlik Doğrulama Cihazının sahteciliğin önüne geçilmesi açısından önemli olduğu, vatandaşın tapuya geldiğinde parmak izini cihaza okutarak, kimlik bilgileri ile parmak izi karşılaştırılıp doğruluğun teyit edileceği, böylelikle daha hızlı ve daha doğru bir şekilde kimliklerin doğrulanacağı, kimlik doğrulama cihazlarının ay sonunda dağıtılmaya başlanacağı, kasım ayının ikinci haftasında ise tüm tapu müdürlüklerinde Takbis sistemiyle uyumlu bir şekilde kullanılacağı hususları belirtilmiş olup, BİONAY firması yetkilisi Ümit YAŞAR tarafından da cihazın nasıl kullanılacağı katılımcılara tanıtıldı.

Toplantının ikinci kısmında Daire Başkanlarımız tarafından Tapu, Yabancı İşler ve TAKBİS ile ilgili yapılan çalışmalar ve yapılacak olan değişiklikler hakkında bilgilendirme yapılarak akabinde soru ve cevap bölümü ile toplantı sonlandı.