HERİTAGE “KÜLTÜREL MİRAS DOĞAL MİRAS” SLOGANIYLA BAŞLADI

Heritage İstanbul Restorasyon, Arkeoloji, Müzecilik, Kütüphanecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansı etkinliklerinin 8.si "Kültürel Miras Doğal Miras" sloganıyla başladı.

15-17 Mayıs 2024 tarihleri boyunca Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda devam edecek olan fuarda Kurumumuz bir stantla temsil ediliyor.

Açılış merasiminin ardından fuar alanını gezen İstanbul Valisi Davut GÜL ve Kütahya Valisi Musa IŞIN ile beraberindekindeki heyet standımızı da ziyaret etti. Heyete, Kurumumuz ve çalışmalarımız hakkında kısaca bilgi verildikten sonra İstanbul Valisi Sayın Davut GÜL'e, Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Bekir Tarık YİĞİT tarafından günün anısına Ayasofya Vakfiyesi Minyatürü hediye edildi.

Arşiv Dairesi Başkanlığı Restorasyon birimi çalışanları tarafından kağıt restorasyonu uygulamalarının da ziyaretçilere anlatıldığı Kurum standımızda Ayasofya Vakfiyesi Replikası Platformu, Kudüs Vakıfları Defteri Replikası ve Sanal Müze Uygulaması ziyaretçilerin iltifatına mazhar oldu.

İstanbul Bölge Müdürü Dr. Cengiz Yıldırım ile bölge müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin de ziyaret ettiği standımız sektör temsilcileri tarafından da yoğun ilgi gördü.
Ayrıca katılımcılara Kurumumuzu tanıtıcı çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Fuarın ilk gününde Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Bekir Tarık YİĞİT, “Doğal Afetlerde Zarar Gören Arşiv Belgelerinin Konservasyon ve Restorasyon Çalışması” konusunda sunum yaptı.