GENEL MÜDÜR ADLI, “PEDALA BASALIM, EMİSYONDAN KAÇALIM”

08
Eylül
2020

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, “Bisiklet kullanıp pedala basalım, emisyondan kaçalım.” dedi.

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftasının Ulusal Koordinatörlüğü, 2018 yılından bu yana Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından yürütülüyor.

TBB, bu kapsamda sosyal medya hesaplarından Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı’nın bisiklete bindiği ve bisiklet kullanımının önemine değindiği bir video paylaştı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı videoda, yurtdışına eğitim için gittiği Almanya’da bulunduğu sırada ilk defa bisiklet kullandığını dile getirdi. 

1987’li yılların imkanlar bakımından zor yıllar olduğunu kaydeden Adlı, sözlerine şöyle devam etti: “Almanya’ya eğitim için gitmiştim. Bisikletle ilk defa orada tanıştım. Avrupa’da bisiklet kullanımı çok yaygın olduğu için ben de orada maddi zorluklardan dolayı bir bisiklet satın almıştım. Hollanda sınırına yakın bir yerde eğitim görüyordum. Arkadaşımla beraber Almanya’dan, Hollanda’ya kadar bisikletle 15 kilometre gider gelirdik. Bisikletlerimizi sınıra park edip Amsterdam’a geçerdik. Benim için çok hoş anılar. O günleri hiç unutamıyorum.”

Adlı, 33 yıl öncesinde dahi Avrupa’da bisiklet kullanımının yaygın olduğunu, 80-90 yaşındaki insanların bile o dönemde bisiklet kullandığına dikkati çekerek, “Emisyonsuz bir hayatın, sağlık dostu ulaşım araçlarının ne kadar önemli olduğunu ve gelişmiş ülkelerin bu konuya ne kadar önem verdiğini daha o yıllarda görmek benim için ilginç bir tecrübe olmuştu. Türkiye’ye döndükten sonra böyle bir ortamı görememekten dolayı kendi ülkem adına üzüldüm. Oralarda bisiklet yolları çok önceden yapılmış ve insanların çoğu bunu kullanıyor. Birçok insan bisikletle toplu ulaşım noktasına gelip, ondan sonra toplu ulaşım araçları ile işine gidiyor.” diye konuştu. Genel Müdür Adlı, ülkemizde de emisyonsuz bir hayat için çevre dostu bisiklet, elektrikli ulaşım araçları veya diğer toplu ulaşım araçlarını kullanmamız gerektiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyayı daha fazla kirletmememiz gerekiyor, bunun için de bu tür ulaşım araçlarını yaygın bir şekilde kullanmamız gerekli. Bu bilinci toplumumuza, gelecek nesillere öğretmemiz lazım. Hareketlilik haftasının önemini daha iyi kavrayıp toplumumuza bu bilinci aşılamamız şart. Emisyonsuz bir hayat istiyorsak, pedala basalım emisyondan kaçalım.” dedi.

Adlı, bisiklet sürerek hem kendi sağlığımızı, hem toplumun sağlığını koruyacağımızı dile getirerek, spor yapmanın sağlıklı yaşam noktasında ise ciddi faydası olacağını kaydetti. 

Genel Müdür Adlı, “Gençlere özellikle şunu tavsiye ediyorum. Bizim kuşağımızın imkanları kısıtlı olduğu için bisikletimiz olmadı hiç. Üniversiteden sonra ilk defa yurtdışında bisiklete bindim. Gençlerimizin bugün bu tür imkanları çok fazla. Gençlerimiz bu imkanları kullansınlar ve çevre dostu olan ulaşım araçlarını kullanmayı alışkanlık haline getirsinler. Hem kendileri sağlıklı ve zinde kalsınlar, hem de çevremizi kirletmemiş olsunlar. Gençler pedala basın, emisyondan kaçın.” diyerek sözlerini noktaladı. 

Genel Müdür, bisikletle tur atmayı ve poz vermeyi de ihmal etmedi.

Avrupa Komisyonu'nun bir girişimi olan Avrupa Hareketlilik Haftası, 2002 yılından bu yana düzenli olarak 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanırken, 2020 yılının teması "Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik" olarak belirlendi.