FIG Çalışma Haftası

Tüm ölçme disiplinlerini bir araya getiren Uluslararası Ölçmeciler Federasyonu (FIG) üye ülkelerin katılımıyla her yıl çalışma haftası düzenlemektedir. Bu yıl FIG çalışma haftası “Sizin Dünyanız, Bizim Dünyamız: Herkes İçin Dirençli ve Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi” teması altında, 19-24 Mayıs tarihleri arasında Gana’nın başkenti Akra’da düzenlendi. 
Bu kapsamda hem FIG Kongresine katılım sağlamak hem de istişareleri devam etmekte olan “Türkiye Cumhuriyeti ile Gana Cumhuriyeti Arasında Tapu ve Kadastro Alanında İşbirliği Anlaşması” taslak metnine ilişkin Gana Arazi ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Bağlı Arazi Komisyonu ile görüşmelerde bulunmak üzere Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, Harita Dairesi Başkanı İbrahim CANKURT, Tapu ve Kadastro Uzmanı Dr. İsmail DURSUN, Mühendis Sümeyye EBRAHİMİ ve Antalya Kadastro Müdürü Muhammed Afşin ALTINÖZ’den oluşan heyet  Kurumumuzu temsilen Gana’ya gitti. 
Kongre’de Kurumumuz adına Kadastro Dairesi Başkanlığında görevli Tapu ve Kadastro Uzmanı Dr. İsmail DURSUN “Türkiye’de 3 Boyutlu Şehir Modelleri Kurulması ve Sürdürülebilirliği Projesi” ve Mühendis Sümeyye EBRAHİMİ “Parsel Fabric Kullanılarak Kadastro Parsellerinin Konum Doğruluğu’nun İyileştirilmesi UQ Kampüs Örneği” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.
Kongreye katılımın ardından Gana Büyükelçimiz Hüseyin GÜNGÖR makamında ziyaret edildi.. Ayrıca Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve Gana Arazi Komisyonu ile toplantılar yapılarak Tapu ve Kadastro Çalışmaları Konusunda iş birliğine ilişkin istişarelerde bulunuldu.