AVRUPA TAPU KURUMLARI BİRLİĞİ ÇALIŞTAYI’NA KATILDIK

Genel Müdürlüğümüz, Avrupa Tapu Kurumları Birliği (ELRA) tarafından düzenlenen çalıştay ve genel kurul toplantısına katıldı.

Genel Müdürlüğümüzü temsilen Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK’in katıldığı genel kurul toplantısında Tapu ve Kadastro Uzmanı Emre Ergin ERGANİ, Türkiye’de tapu sicili sistemi hakkında tanıtıcı bir sunum yaptı.

Avrupa Birliği (AB) 2018/1805 sayılı Mal Varlığının Dondurulması ve Mal Varlığına El Koyma Kararlarının Karşılıklı Tanınması Hakkında Yönetmelik çalışması kapsamında, katılımcı ülkelerle birlikte Heyetimiz, ülkemizdeki yasal durum ve tapu sicili açısından mevcut uygulama hakkında bilgilendirme yaptı.

Romanya temsilcisi ve ELRA Yönetim Kurulu Üyesi Mihai TAUS ile yapılan görüşmede, fiziki tapu kütüklerinin kaldırılarak dijital kütük tutulması konusunda Romanya Tapu İdaresi’nce tamamlanan çalışmalar hakkında Heyetimize bilgi verildi. Yaşanılan tecrübeler ve teknik konularda görüş alışverişi ve işbirliği yapılabileceği yönünde mutabakata varıldı.

ELRA Başkanı Luisa CLODE, Genel Kurul Toplantısının Avrupa Birliği genelinde ve ELRA’ya üye ülkeler özelinde geliştirilen projelerin incelenmesi ve Kurumsal farkındalığın oluşturulması, üye ülkeler ile ortak politikalar üretmek suretiyle Avrupa Birliği projelerine uyum sağlanması, ELRA tarafından yapılan toplantılara ve çalıştaylara aktif katılım ve katkılarımızdan dolayı Heyetimize teşekkür etti.

Ayrıca; Tapu sicili verilerinin korunması hakkında katılımcı ülkelerle yapılan anket çalışmasına Ülkemiz adına katılım sağlandı.