Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Protokolü

Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 7. Dönem Protokolünde yer alan “Özbekistan Tapu Sicil, Kadastro ve Harita Sisteminin Modernizasyonu” na ilişkin madde gereğince Kurumumuz ile Özbekistan Devlet Vergi Komitesi nezdindeki Kadastro Ajansı arasında devam eden çalışmalar kapsamında İşbirliği Protokolü imzalandı. 
İşbirliği Protokolü imza töreni, Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip ERDOĞAN ve Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket MİRZİYOYEV'in  eşbaşkanlıklarında  6  Haziran  2024  tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 3. Toplantısı sonrasında gerçekleştirilmiştir. 
İki ülke Cumhurbaşkanları huzurunda gerçekleştirilen imza töreninde Tapu ve Kadastro alanında İşbirliği Protokolünü Ülkemiz adına Sayın Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor SAIDOV imzalamıştır. 
Törene Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Zeki ADLI’da iştirak etmiştir. 
Protokol, hakların devlet tarafından tescili, kadastro, jeodezi, fotogrametri ve haritacılık, mekansal veri altyapısının geliştirilmesi, arazi değerlemesi, arazi ve kadastro kontrolü ve bilgi teknolojisi alanlarında 5 yıl sürecek iş birliğini kapsamaktadır.