Yabancı Gerçek Kişi Edinimlerinde Döviz Alım Belgesi Hakkında Duyuru

26
Ocak
2022
T.C. Merkez Bankasının "Sermaye Hareketleri Genelgesi" ve Sermaye Hareketleri Genelgesinin 13 üncü Maddesi ile Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik Kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatlarla yabancıların alıcı olduğu işlemlerde Merkez Bankasına döviz bozdurma zorunluluğu getirilmiştir. Genelge metinlerinde teknik detayları anlatılan düzenlemeye göre yabancılar taşınmaz alım işlemlerinde öncelikle dövizlerini banka aracılığıyla Merkez Bankasına satarak sonrasında banka tarafından düzenlenen Döviz Alım Belgesi’ni tapu müdürlüğüne sunması gerekecektir. Bu uygulama 24.Ocak.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olup yabancı gerçek kişilerce satın alma yoluyla taşınmaz edinimlerinde döviz alım belgesi ibrazı zorunludur.*
 
Döviz alım belgesinde bozdurulan döviz karşılığı bedel resmi senede harca esas değer olarak yansıtılacaktır. Satış işlemlerinde döviz bozdurma belgesi yeterli olmakla birlikte taşınmaz edinimi suretiyle vatandaşlık edinimi ile ilgili olarak ayrıca alıcıdan satıcıya gerçekleştirilen havaleye ilişkin banka dekontunun da ibrazı gerekecektir.
 
Uygulamaya ilişkin karşılaşılabilecek tüm hususlar 2022/1 ve 2019/5 sayılı  Genelgeler ile detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Uygulamada ortaya çıkabilecek hususlar somut olaylar bazında değerlendirilecektir.
 
*Genelgenin yayımı öncesi yapılan ödemler ilke olarak kabul edilecek olup döviz alım belgesi ibrazına gerek olmayacaktır. Ancak bu işlemlerden alıcıdan satıcıya para  transferine ilişkin banka dekontu talep edilecektir. Detaylar  2022/1 ve 2019/5 sayılı genelgede ayrıntılarıyla ifade edilmiştir.
 
Yabancı Gerçek Kişi Edinimlerinde Döviz Alım Belgesi Hakkında Duyuru dosyalarını indirmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.