mlogo.png

-A A +A

ÇANAKKALE SAVUNMAYLA ELDE EDİLMİŞ NADİDE BİR ZAFERDİR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Çanakkale Zaferi’nin Dünya Tarihine Savunmayla kazanılmış nadide zaferlerden birisi olduğunu kaydetti.

Genel Müdürümüz Adlı, zaferin 104. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Çanakkale Savaşı, yurdunu korumak için şahlanan yaralı bir ulusun, sayı ve maddi açılardan üstünlüğü tartışılmaz olan düşmanlarını yenerek, onları felce uğrattığı bir savaştır” diyen Adlı, Çanakkale Zaferinin dünya harp tarihlerine geçtiğini ve Türk tarihine de altın harflerle yazıldığını, Türk’ün kahramanlık ve şeref abidesi olduğunu vurguladı.

“Çanakkale’nin deniz ve kara savaşları; Türk Tarihinin 1800’lü yıllarda yaşanan bazı yenilgilerden sonra askeri ve siyasal varlığını bir kez daha kanıtladığı savaşlardır” ifadesini kullanan Mehmet Zeki Adlı, tarihe bakıldığında askeri zaferlerin daima taarruzi bir harekatın sonunda kazanıldığının görüldüğü buna karşın Çanakkale savaşlarının savunan orduların taarruz edenleri yenilgiye uğratmış nadide örneklerden birisi olduğunun altını çizdi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı şunları söyledi : “Çanakkale Zaferi, milletimiz için bir hayat memat meselesi, millî mücadeleye giden yolda çok önemli bir kilometre taşı, tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanlarından biri; milletimizin yeniden dirilişinin resmidir. Kazanılan bu savaş, Atatürk’ün Türk Milleti ile birlikte bütün bir cihan tarafından tanınmasını sağlamış, kurtuluş savaşındaki muzaffer kılıcının çeliğine su vermiştir. Çanakkale ruhundan ilham alan varlık coşkusunun, ölümüne bir direnişle istiklalini koruyacağını 15 Temmuz ihanetini püskürterek göstermiş olması önemlidir. Çanakkale zaferinin 104. yılında Türk Milletinin Başka bir millete boyun eğmeyeceğini kesin bir şekilde gösteren tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”