Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Tanıtıldı

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) tanıtımı, Genel Müdürlük Konferans Salonunda düzenlenen toplantı ile gerçekleştirildi. 


Toplantının açılışında konuşan Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU, “Elektronik Kimlik Doğrulama Cihazı, sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli. Vatandaş tapuya geldiğinde parmak izini cihaza okutacak, kimlik bilgileri ile parmak izi karşılaştırılıp doğruluğu teyit edilecek. Böylelikle daha hızlı ve daha doğru bir şekilde kimlikler doğrulanacak. Cihaz, ay sonunda dağıtılmaya başlanacak. En geç kasım ayının ikinci haftasında ise tüm tapu müdürlüklerinde Takbis sistemiyle uyumlu bir şekilde kullanılacak.” dedi.


HATİPOĞLU, cihazın daha önce pilot olarak Çankaya Tapu Müdürlüğünde başarılı bir şekilde kullanıldığını dile getirdi.  


Toplantıda, BİONAY firması yetkilisi Ümit YAŞAR tarafından cihazın nasıl kullanılacağı katılımcılara tanıtıldı. 


YAŞAR, cihazın kişisel verilerin korunması ve sahteciliği önlemede katkı sağlayacağını kaydetti. 


Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK, “Verilerimizin sistemle uyumlu olması gerekiyor. Kimlik numarasındaki bir eksiklik, tutarsızlık verilerimizin Mernis sistemi ile uyumsuz olmasına yol açıyor. Bunun için de sisteme girilen verilerimizin doğru, tutarlı olması gerekiyor. Genel Müdürlük olarak hayata geçirdiğimiz projelerin işlerliğinin düzgün olması için tapulardaki verilerimizin de kaliteli olması gerekiyor.” diye konuştu. 


Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS ise yapay zekanın geldiği noktadan bahsederek kurumumuzda yapay zekanın kullanılmaya başlandığına dikkati çekti. TUNAS, “Genel Müdürlük olarak yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Her türlü sistemde olduğu gibi bu sistemin de uygulayıcısı insandır. Bizler tapu sicillerini düzgün tutup verilerimizi sistemle uyumlu hale getirdiğimiz oranda projeler ayakta kalır. Diğer türlü sistemdeki eksik, tutarsız bir veri sistemin doğru çalışmasını engelleyerek sistemi tıkar. Dolayısıyla yapay zeka da kullansanız, işlemleri tamamen bir robota da yaptırsanız o yapay zekaya veya robota verileri doğru girmek zorundasınız. Yoksa her türlü sistemde hatalar olur. Bizlerin görevi geliştirilen uygulamaları doğru verilerle desteklemektir.” ifadelerini kullandı.  


Toplantıya, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU, Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, Ankara Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Mürsel Necmi AKKOCA, BİONAY firması yetkilileri, Noterler Birliği temsilcisi ve Ankara Bölge Müdürlüğüne bağlı Tapu Müdürleri katıldı.