Arazi Yönetiminde Dijital Teknolojiler İleri Seviye Eğitimi Programı Gerçekleşti

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından dost ve kardeş ülkelerin kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla uygulanan projeler kapsamında Kurumumuz ile Gürcistan Adalet Bakanlığı Milli Kayıt Ajansı arasında 2023 yılında başlatılan eğitim programının ikincisi “Arazi Yönetiminde Dijital Teknolojiler İleri Seviye Eğitimi Programı” 27-29 Şubat 2024 tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüzde gerçekleştirildi.
Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı ile Tapu ve Kadastro Eğitim Müdürlüğünün ortak çalışmaları ile gerçekleştirilen eğitim programına Gürcistan Milli Kayıt Ajansı Başkanlığından Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Kurum çalışanlarından oluşan 21 kişi katılım sağladı.
Heyeti karşılayan Genel Müdür Yardımcımız Adil Hakan AYBER, komşu iki ülke kurumları arasında başlatılan iş birliği ve eğitim çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Kurumumuzun tapu ve kadastro alanında sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi dost ve kardeş ülkelerle paylaşmayı önemli bulduğunu ve yürütülen iş birliklerinin Kurumsal çalışmalara da büyük katkılar sağladığını, 3 gün sürecek eğitim programının başarılı geçmesini temenni ettiğini bildirdi.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı adına eğitime eşlik eden Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim POLAT yaptığı konuşmada Ülkemizde köklü bir geçmişe sahip olan Genel Müdürlüğümüzün tecrübe paylaşımına gösterdiği önem ve 3 gün sürecek olan eğitime ev sahipliği yaptığı için teşekkürlerini dile getirerek, eğitimin Gürcistan Milli Kayıt Ajansı çalışanları için faydalı olmasını dileklerini ifade etti.
Gürcistan Milli Kayıt Ajansı Başkan yardımcısı Vakhtang BOKHASVİLİ ise komşuluk ilişkilerinin önemine değinerek Kurumumuzca düzenlenen eğitim programı için teşekkürlerini ileterek başlatılan iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Daha sonra karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.
27-29 Şubat 2024 tarihleri arasında üç gün süren eğitim, 27 Şubat 2024 tarihinde Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı’nda bulunan 3 ayrı toplantı salonunda eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Eğitimin ilk gününde 1. Grupta Tapu Dairesi Başkanlığı ve Kadastro Dairesi Başkanlığı tarafından “Gayrimenkul Kayıt Sistemi, Tesis Kadastrosunun Yasal Düzenlenmesi, İlk ve Sonraki Tescil Arasında Yazılım Desteği ve İkincil Tescil” konularında eğitimler verilirken 2. Grupta Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı tarafından “Veri İşleme ve Yönetimi, Kalite Kontrol Politikalarının ve Teknolojik Çözümlerin Geliştirilmesi ve Başvuru İşleme Sistemi” konularında eğitimler verilmiş ve 3. Grupta ise Harita Dairesi Başkanlığı tarafından “Yürütülen Kurumsal Projeler, Fotogrametrik Yöntemle Harita Üretimi, 3 Boyutlu Kadastro, Konumsal ve Ulusal Mekansal Veri Altyapısı, Kurumlar ve Kullanıcılar ile Veri Paylaşımı” konularında eğitimler verilmiştir.
Eğitimin ikinci gününde heyet, TÜRKSAT Gölbaşı yerleşkesini ziyaret etti. TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk ÇÖLLÜOĞLU tarafından karşılanan heyete TÜRKSAT’ın Ülkemizde yürüttüğü projeler ile Kurumumuz ile yürütülen projeler hakkında sunumlar yapıldı.
Devamında Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı’na geçilerek heyete Başkanlıkça yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilerek sistem odası tanıtımı yapıldı.
Daha sonra Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı toplantı salonuna geçilerek Harita Mühendisleri İş Adamları Derneği (HARMİAD) yetkililerince, Kurumumuzun HARMİAD üyesi şirketlerle kamu- özel sektör iş birliğinde yürüttüğü kadastro çalışmaları hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.
Yapılan sunumlar sonrasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı Rahman YURDUN heyeti TİKA’da ağırlandı. TİKA’nın tanıtımına ilişkin yapılan sunumlar sonrasında katılımcılara eğitime katılıma ilişkin sertifika dağıtım töreni gerçekleştirildi. Törende katılımcılara sertifikaları TİKA Başkan Yardımcısı Rahman YURDUN ve Genel Müdür Yardımcımız Adil Hakan AYBER tarafından takdim edildi.
Eğitimin son gününde Ankara Kadastro Müdürlüğü ve Altındağ Tapu Müdürlüğü ziyaret edilerek uygulamalar yerinde gösterildi. 
Ardından Arşiv Dairesi Başkanlığı ziyaret edilerek Server Efendi Sergi Salonunda bulunan tarihi belgeler hakkında heyete bilgi verildi.