RUSYA HEYETİ ZİYARETİ

24-25 Kasım 2023 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Devlet Tapu, Kadastro ve Harita Dairesi  (ROSREESTR) Başkanı Oleg SKUFINSKII, Başkan Yardımcısı Elena MARTYNOVA, Moskova Bölge Müdürü Igor MAYDANOV, Başkan Danışmanı Aleksey SOLOVYCH, Uluslararası Işbirliği, Bilgi Politikası ve Özel Projeler Genel Müdürü Sergei DUBROVA, Stratejik Kalkınma ve Dijital Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Sergei SHEGLOV, Uluslararası İşbirliği, Bilgi Politikası ve Özel Projeler Genel Müdürlüğü Entegrasyon Projeleri Dairesi Danışmanı Kirill NEDZELSKIY Türk-Rus Ticari ve Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetler arası Karma Komisyonu 17. Dönem protokolü çerçevesinde yürütülen işbirliğine istinaden Kurumumuz projelerinin ve uygulamaların yerinde görülebilmesi amacı ile bir ziyaret gerçekleştirdi.
Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI Rusya Federasyonu ile ikili iş birliğinin her iki tarafa da katkılar sağlayacağını dile getirerek Kurumumuzun tarihi, faaliyetleri, son dönemdeki projeleri ve gelişmeleri hakkında bilgi verdi. Ardından Rusya Federasyonu Devlet Tapu, Kadastro ve Harita Dairesi (ROSREESTR) Başkanı Oleg SKUFINSKII ROSREESTR’ ın tanıtımını içeren ayrıntılı bir sunum yaptı. 
Toplantıya Genel Müdür Yardımcılarımız Adil Hakan AYBER, Metin BEYAZ ve Tamer İNAN, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU, Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK, Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa ASLAN, Harita Dairesi Başkanı İbrahim CANKURT, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin TUNAS, Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanı Dr. Mustafa AKKUL, Ankara Tapu ve Kadastro I. Bölge Müdürü Mürsel Necmi AKKOCA, Tapu ve Kadastro Uzmanları Fidan ELÇİ, Filiz TEKER CENGİZ, Özlem HACIOĞLU, Dr. İsmail DURSUN ve Mühendis Murat BİRER katıldı.
Sunumların ardından karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.
Heyete Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel HATİPOĞLU tarafından TAKBİS tanıtımı yapılıp elektronik tapu sicili uygulamaları ve WEBTAPU projesi hakkında detaylı bilgi verilerek ve Sistem Odası gezilerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Rusya Federasyonu Devlet Tapu, Kadastro ve Harita Dairesi(ROSREESTR) Başkan Yardımcısı Elena MARTYNOVA tarafından ROSREESTR’ın sistemi ve işleyişi hakkında detaylı bilgiler paylaşılmıştır. Ardından Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa ASLAN tarafından mekansal veri altyapısı ve kadastro çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.
25 Kasım 2023 tarihinde Tapu ve Kadastro Uzmanı Birsen ASLANTAŞ taşınmaz mülkiyet hakları ve elektronik tapu sicili uygulamaları, Harita Dairesi Başkanı İbrahim CANKURT tarafından 3B Kadastro Projesi çalışmaları, Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanı Dr. Mustafa AKKUL tarafından ise taşınmazların toplu değerleme çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunuldu.