mlogo.png

-A A +A

Uluslararası Dünya Kadastro Zirvesi Sona Erdi...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın himayelerinde ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, “Dünyamızın Kadastrosunu Yapalım” temasıyla gerçekleştirilen, 85 ülkeden yaklaşık 3247 delege ve ziyaretçinin katıldığı “Uluslararası Dünya Kadastro Zirvesi Kongre ve Sergi Etkinliği” görkemli bir açılışla 20.04.2015 tarihinde başlayarak 24.04.2015 tarihinde sona erdi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Zirvenin ilk gününde sinevizyon gösterisinin ardından, Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tahsin YOMRALIOĞLU, Genel Müdürümüz Davut GÜNEY, FIG (Uluslararası Ölçmeciler Birliği) Dönem Başkanı Prof. Dr. Chryssy POTSIOU, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK ve İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN tarafından açılış konuşmaları yapılmıştır.

Açılış konuşmalarının ardından Ölçme ve Harita Teknolojileri, Osmanlı’dan Günümüze Türkiye’de Kadastro ve Gelibolu’nun 100. Yılı Anısına: Çanakkale Harita-Kadastro Şehitleri Sergilerinin açılışı yapılarak ilgililerin beğenisine sunulmuştur.

Uluslararası Dünya Kadastro Zirvesinin 2. , 3. ve 4.  günlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın İdris GÜLLÜCE ve Genel Müdürümüz Sayın Davut GÜNEY tarafından katılımcı ülkelerin Bakan, Bakan Yardımcıları ve Genel Müdürleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiş olup çeşitli ulusal televizyon kanalların canlı yayınlarına bağlanarak zirve gündemiyle ilgili bilgiler verilmiştir.

Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, Müsteşar Yardımcısı Mücahit DEMİRTAŞ, Genel Müdürümüz Davut GÜNEY, Genel Müdür Yardımcımız Gökhan KANAL, Bölge Müdürümüz Sedat CÖMEROĞLU, Bölge Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Tapu ve Kadastro Müdürlerimiz ile katılımcı personelimiz başta kurum standımız ve Bölge Müdürlüğümüzce hazırlanan ilk kadastro paftalarına ait sergi olmak üzere Zirve’ye katılan kamu ve özel temsilcilerin stantlarını ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Bakanımız ve Müsteşar Yardımcısı ile katılımcılara sergi ile ilgili genel bilgilendirme yapılmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın İdris GÜLLÜCE,  Gaziosmanpaşa Bekir Sami İbrahim Dedeoğlu İlkokulu öğrencileri ile bir araya gelmiş, Sayın Bakanımızın çocuklara verdiği hediyelerle bayram coşkusunun onlarla beraber yaşanmasını sağlamıştır.

Uluslararsı Dünya Kadastro Zirvesi’nin 4. gününde Bakanımız İdris GÜLLÜCE başkanlığında katılımcı ülkelerin Bakanlarının da yer aldığı Zirve oturumu gerçekleştirilerek oturum sonunda sembolik üç parçalı mühür basma töreninin ardından katılımcı ülkelerin temsilcileri tarafından imzalanan “İstanbul Deklarasyonu”  ilan edilmiştir.

Zirvenin 5. ve son gününde misafirlerimizle İstanbul ve Boğaz gezisi yapılarak zirve tamamlanmıştır.