logo.png

TKGM’de Kutlu Doğum Haftası Kutlaması

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenlendi.

Genel Müdürümüz Gökhan KANAL, Ankara Müftüsü Mehmet SÖNMEZOĞLU’nun da katıldığı program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Genel Müdürümüz Gökhan KANAL, Hz. Peygamberin Allah’tan getirdiği mesajları anlamak, O’na duyulan derin sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak amacıyla, her yıl artan bir heyecanla O’nun dünyaya gelişinin kutlandığını ifade ederek, “Peygamberimizin temel görevi elbette ki Allah’tan gelen vahiyleri tebliğ edip insanları İslam’a davet etmekti. O, görevini bizzat yaşayarak, insanlara takip edecekleri örnek bir lider olarak sürdürdü ve cahiliye içindeki harap bir toplumu imar ederek kıyamete kadar örnek teşkil edecek yeni bir insan ve toplum modeli ortaya çıkardı. Zira peygamberliğinin amacı yalnızca belli esasları insanlara bildirmek değil, ferdi ve toplumsal planda bir dönüşümü de sağlamaktı” dedi.

Hz. Muhammed (sav)’in peygamberlik misyonunun, ferdî ve manevî hayatın olduğu kadar sosyal ve maddi hayatın da mükemmellik ölçüsünü ortaya koymayı, her iki alanda da insanlara kılavuzluk yapmayı kapsamakta olduğunu vurgulayan Genel Müdürümüz, “Bir lider olarak peygamber efendimiz, devlet idaresinde ehliyet ve liyakat esasına riayet eder, layık olan kişileri yaşları küçük olsa da, soylu ailelerden olmasalar bile görevlendirirdi. Hak olan hususlarda kendisine ve görevlilerine itaat edilmesini ister, ancak hakka ve hakikate uymayan konularda tebanın itaat mükellefiyetinde olmadıklarını belirtirdi. Böylece hak sınırları içerisinde emîre itaati gerekli görmekle birlikte, halkı kendi hizmetine mecbur kişiler olarak görmez, kendini onların üstünde saymazdı. Halkın içinden, onlardan biri olarak yaşamını sürdürmüştü” diye konuştu.

Genel Müdürümüz Gökhan KANAL, Hz. Muhammed’in veda hutbesinde, “Hiçbir gölgenin olmadığı bir günde Allah'ın arşının gölgesi altında bulunacak olan sınıfın en başında adaletli yönetici gelir” hadis-i şerifine atıf yaparak, Hz. Muhammed’in liderde olması gereken en önemli özelliklerden birisi olan adalete vurgu yaptığını belirtti.

Ankara İl Müftüsü Mehmet SÖNMEZOĞLU ise konuşmasında, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in  liderlik vasıflarından bahsederek, Hz. Muhammed’in emin sıfatına vurgu yaptı.

Bu seneki Kutlu Doğum Haftası ana temasının da ‘güven’ olduğunun altını çizen SÖNMEZOĞLU, “Müslüman o kimsedir ki; elinden dilinden diğer insanların emin olduğu kimsedir” hadis-i şerifini hatırlattı.

Peygamberlerin sıfatlarından bir tanesinin de ‘emin’ sıfatı olduğunu kaydeden SÖZMEZOĞLU, “Mümin güvenilir insandır, güveni kaybetmeyen insandır. Güven çok önemli bir kavramdır. Müslümanlar olarak birbirimize olan güvenimizi daha da pekiştirmenin, daha da artırmanın gayreti içerisinde olmalıyız. Çünkü bizim kişisel olarak hatalarımızdan dolayı dinin yanlış anlaşılması İslam’a vereceğimiz en büyük zararlardan bir tanesidir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Genel Müdürümüz Gökhan KANAL, Ankara İl Müftüsü Mehmet SÖNMEZOĞLU’na Kanuni Sultan Süleyman Han Tuğralı tablo hediye etti.

Programın ardından katılımcılara Orman Bakanlığı tarafından gönderilen çam fidanı ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Kuran-ı Kerim Meali ve kitap hediye edildi.

Programın öğleden sonraki bölümü ise, Diyanet İşleri Başkanlığı Ankara İl Müftülüğü Şube Müdürü Aydın KAYAER‘in ‘Bir İnsan Olarak Hz. Muhammed (sav)’ konulu sunumuyla devam etti.

Kutlu Doğum Haftası etkinliğine Genel Müdür Yardımcısı Bilal CURABAZ, Teftiş Kurulu Başkanı Yener KARATAŞ, İç Denetim Birim Başkanı Halil İbrahim KARAKAYA, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Sinan FİDAN, Kadastro Dairesi Başkanı Güngör GÜZEL, Döner Sermaye İşletmesi Müdürü Gürkan ÖZÇELİK ile İzmir Bölge Müdürü Burhan USTA ve Genel Müdürlümüz personeli katıldı.