mlogo.png

-A A +A

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

               Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK). Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın 5. Bileşeni olan Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 18 Aralık 2015 tarihinde IPARD II kapsamında ilk çağrı ilanına çıkmış bulunmaktadır. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurularla ilgilidir. Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında desteklenecek yatırımlara dağıtılacak toplam destek bütçesi yaklaşık 229 Milyon AVRO ’dur. Bu bütçe 42 ilde yapılacak yatırımların tamamı için kullanılacaktır. TKDK’nın desteklediği projeler, Avrupa Birliği ( %75) ve Türkiye Cumhuriyeti (%25) tarafından desteklenmektedir.
              Başvurular Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için 25 Ocak 2016-26 Şubat 2016, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için 29 Şubat 2016-25 Mart 2016 ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme için 28 Mart 2016-22 Nisan 2016 tarihleri arasında TKDK Mersin İl Koordinatörlüğünde kabul edilecektir. Adım Adım Başvuru İşlemleri Başvuru Paketi Hazırlığı, Başvuru Çağrı Rehberleri, Bilgilendirme Dokümanları, Başvuru Formu ve Ekleri, İş Planı ve Teknik Proje Formatları hakkında ayrıntılı bilgi ve belgelere  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun internet adresi olan www.tkdk.gov.tr adresi altındaki Başvuru İşlemleri kısmından ulaşılabilmektedir.  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yardım masasından veya 444 TKDK (444 85 35) numaralı telefonumuzdan da bilgi alınabilmektedir.

Konu ile ilgili bilgi alınabilinecek Link : http://www.tkdk.gov.tr/Content/File/BasvuruFiles/BasvuruCagrillani/IPARDII/IPARDII_BirinciBasvuruCagrillani.pdf