mlogo.png

-A A +A

TapuTakas uygulaması tanıtımı Çırağan Sarayında yapıldı.

      Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla 17.04.2015 tarihinde saat 14.30'da Çırağan Sarayında “Tapu Takas Uygulaması” ile ilgili tanıtım toplantısı düzenledi. Bakanımız Sayın İdris Güllüce’nin talimatıyla 08 Aralık 2014 tarihinde Takasbank ile Genel Müdürlüğümüz ‘Kesin Protokol’ imzalamıştı. 

      Bu Protokol ile gayrimenkul piyasasında gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde, alıcı ve satıcıların talep etmesi halinde, gayrimenkulün devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesini sağlayacak olan altyapının kurulması ve kurulan sistemin işletilmesini amaçlamaktadır.

Bu doğrultuda, Takasbank birimlerince, alım satım işlemine ait makbuz numarası ve taraf bilgileri ile TAKBİS’te sorgulama yapılarak sorgulama sonucu satış işleminin tamamlanıp, taşınmazın alıcı adına tescil edildiğinin öğrenilmesiyle, alıcının hesabındaki para Takasbank aracılığıyla anlık olarak satıcının hesabına transfer edilecek. Böylece nakdin sahte çıkması ve dolandırıcılık gibi riskler ile taraflar arasındaki güven problemi bertaraf edilmiş olacaktır.

     Tanıtım Toplantısına Bakanımız Sn.İdris GÜLLÜCE, Müsteşarımız Sn.Prof.Dr.Mustafa ÖZTÜRK, Genel Müdürümüz Sn.Davut GÜNEY, Takasbank Genel Müdürü Sn.Murat USLU, Genel Md.Yrd.'larımız Sn.Gökhan KANAL ve Sn.Hüseyi KESİMOĞLU, Tapu Da.Bşk.V. Sn.Yusuf YALÇIN, Bölge Müdürümüz Sn.Sedat CÖMERTOĞLU, Bölge Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Tapu Müdürlerimiz ve Müdür Yardımcılarımız, İst. Tapu Kadastrolular Dernek Bşk.Metin YEŞİL, İst. Emlakçılar Oda Bşk.Nizamettin AŞA, YTÜ Öğr.Üyesi Prof.Dr.Cemal ZEHİR, Takasbank yetkilileri ile Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz ve Takasbank'tan çok sayıda yetkili, STK temsilcileri, gayrimenkul sektör temsilcileri, misafirler, vatandaşlar ve çok sayıda basın mensubu katılmışlardır.

     Kurumumuz yönüyle de çok yararlı olduğu düşünülen uygulamaya 20 Nisan 2015 Pazartesi gününden itibaren fiilen başlanacaktır. Uygulamaya ilişkin detaylı bilgi ve uygulama videosuna Genel Müdürlüğümüz ve Takasbank Genel Müdürlüğü resmi web adreslerinden, Bölge Müdürlüğümüz ve Tapu Müdürlüklerinden, "taputakas.com.tr" web adreslerinden ulaşılabilir.