mlogo.png

-A A +A

Tapuda Kare Kodlu Uygulama Türkiye’nin Her Yerinde

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Kare Kodlu Tapu Senetleri uygulamasında 6 aylık sürenin geride kaldığını ve uygulamanın Türkiye’nin dört bir yanına ulaştığını kaydetti. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, TRT Haber’in canlı yayın konuğu oldu. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgiye olan ihtiyacın arttığını ifade eden Adlı, yeni tapu senetlerinin üzerindeki Kare Kodu sayesinde vatandaşın akıllı telefonlarından bu uygulama ile kendisine ait her türlü gayrimenkulün bilgilerini görebileceğine dikkati çekti. 

Yeni sistemle alım satım işlerinde, vatandaşın daha güvenle alışveriş yapabileceğini söyleyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı, alım satım için emlakçıya gidildiğinde, tapu senedinin üstündeki Kare Kodunun akıllı cep telefonuna okutularak taşınmazın ada parsel numarası, caddesi, sokağı, mahallesine varıncaya kadar tüm bilgilerin görülebileceğini, böylelikle vatandaşın hangi taşınmazı aldığını somut olarak bilebileceğini ve böylelikle daha güvenli alım satım yapılabileceğini ifade etti. 

Eski tapu senetlerinin geçerliliğinin devam ettiğinin altını çizen Genel Müdür Adlı, yeni tapu senetlerinin üzerindeki Kare Kodu özelliğinin taşınmaz hakkındaki bilgileri akıllı veriye dönüştürüp cep telefonlarına aktardığını anlattı. 

Sisteme entegre edilen yeni tapu senetlerinin üzerindeki gereksiz bilgilerin çıkarılarak sadece vatandaşın ihtiyaç duyduğu bilgilerin olduğu bir yapıya kavuşturularak güncel hale getirildiğine dikkati çeken Adlı, yeni tapu senetlerinin üzerinde bulunan Selçuklu motiflerinin vatandaş tarafından beğenildiğini de vurguladı.