mlogo.png

-A A +A

TAPU VE KADASTRO ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI

 

TAPU VE KADASTRO ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI

 Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz başta Çanakkale Cephesi olmak üzere Birinci Dünya Savaşı’nda şehit olan meslektaşlarını “…biz de oradaydık…” teması ile yâd ediyor.

 

AÇIKLAMA:

Başkanlığımız tarafından;çeşitli kurumların bünyesinde bulunan Osmanlı arşivlerinde  yapılanaraştırmalar neticesinde, teşkilatın Osmanlı Dönemi (Defter-i Hâkânî Emaneti) personelinin ilan edilen umumi seferberlikle Birinci Dünya Savaşı’nın çeşitli cephelerinde savaşa katıldıkları tespit edilmiştir.

Bununla birlikte, Kuruma, uzman personel yetiştiren Kadastro Mekteb-i Alisi öğrencilerinin de söz konusu seferberlikle cepheye gittikleri belirlenmiştir. Öyle ki, tüm öğrenci ve öğretmenleri savaşa katılıp, bir personel hariç olmak üzere giden personel ve öğrencilerdenhiçbiri cepheden dönmemiş, bu nedenle deKadastro Mektebi, öğrencisi bulunmadığından kapatılmış ve uzun yıllar eğitime ara vermiştir.

Savaşa katılan kurum çalışanlarından ve öğrencilerinden akıbetleri tespit edilemeyenlerin yanı sıra 49 kişinin şehit olduğu belirlenmiştir. Bu bilgilerden hareketle, savaşın Kuruma etkilerinin de değerlendirildiği “Tapu ve Kadastro Şehitleri” isimli bir kitap hazırlamıştır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü isimleri tespit edilebilen şehitlerini anmak ve kamuoyu ile paylaşarak toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla bir anma programı düzenleyecektir. Anma programı, protokol konuşmaları ile şehitlerin hikâyelerinden oluşan temsili gösteriler ve Tapu Kadastro Halk Müziği Korosunun vereceği ağıt ve Çanakkale Türkülerini içeren programdan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, Şehitlerimize ait fotoğraf ve belgelerden hazırlanan “Şehitlerimiz Sergisi”nin Sayın Bakanımız tarafından açılışının yapılması öngörülmektedir.

20 Mart 2015 tarihinde 19.00-22.00 saatleri arasında “…biz de oradaydık…”  teması ileAnkara MEB Şura Salonu’ndadüzenlenecek anma programı ücretsiz olup, halkın katılımına açıktır.