logo.png

TAPU KADASTRO ve HARİTA MÜZESİ

Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL, Tapu Kadastro ve Harita Müzesi projesi koordinasyon toplantısına katıldı.  

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ’nin desteğiyle çalışmalarına başlanılan, Tapu ve Kadastro Arşiv Dairesi Başkanlığı ve KÜVAM (Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü) tarafından projesi yürütülen Tapu Kadastro ve Harita Müzesi’nin, 21 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü hizmet binasında açılması planlanıyor.

Tapu Kadastro Harita Müzesi Komisyon toplantısının açılışında konuşan Genel Müdürümüz, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi olarak 170 yıllık bir kurum olduğunu ancak  gayri resmi tarihinin 1460’lı yıllara uzandığını ifade ederek, “Böyle bir kurumun geçmişini, tarihini, ürettiği eserleri ve projeleri anlatan bir müzesinin olmaması eksikliktir” diye konuştu.

Genel Müdürümüz Gökhan KANAL, müze çalışmasının, bir toplumun tarihini hem anlamak ve anlatmak bakımından hem de bacasız sanayi diye adlandırılan turizm sektörünün canlandırılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması  adına önemli bir faaliyet olduğunu ifade etti.

Tapu Kadastro ve Harita Müzesi’nin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün tarihini ve geçmişini anlatması bakımından çok önemli olduğunu dile getiren Genel Müdürümüz, “Bu proje ile ailelerimiz, misafirlerimiz ile müzemize girdiğimiz zaman hiçbir kelime kullanmadan mesleğimizle, yaşadıklarımızla ilgili belgeden, haritadan, görsellerden ve teknik donanımlardan yararlanarak kendimizi ifade etme şansı bulacağız” dedi.

Toplantıya, Harita Dairesi Başkanı Sedat BAKICI, Arşiv Dairesi Başkanı Zeynel Abidin TÜRKOĞLU, Şube Müdürleri ve komisyonda görevli kurum personeli katıldı. Programın ardından komisyon toplantısına geçildi.