logo.png

Su Elçileri Farkındalık Artırma Destek Projesi

Su Elçileri Farkındalık Artırma Destek Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK ve Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT Genel Müdürlüğü ortaklığında yürütülen Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi" tanıtım programına katıldı.

Programın açılışında konuşan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, son yıllarda önemi giderek artan çevre ve çevre sorunlarının, devletlerin ve hükümetlerin politik karar alma süreçlerini doğrudan etkilediğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, konuşmasına şöyle devam etti: "Su elçileri projesiyle ilgili suyu verimli kullanmalıyız, israf etmemeliyiz. Bunun için de bir damla suyu dahi gereksiz yere musluklarımızdan akıtmamayı, israf etmeden kullanmayı sağlamalıyız. Bunun yolu ve yöntemi bu proje dahilinde inşallah geliştirilecektir. Su bir hayattır, su bizim için bir şifadır. Bu noktada suyun şifa olduğunu, insanlar için önemli olduğunu gençlere bulunduğumuz ortamlarda her yönüyle anlatmamız lazım. Bir damla su musluktan aktığı, aşağı indiği zaman bunun adı atık sudur. Arıtılmayan atık sularımızın kalmaması lazım”

Türkiye'de bir çok belediyenin atık suları arıtmakta olduğunun altını çizen Müsteşarımız, “2023 yılına kadar Türkiye'de arıtılmayan atık su kalmayacak. Suyu arıtmadığımız zaman temiz su kaynaklarımızı kirletmekteyiz. Bu noktada çocuklarımızın ilgili kurumlarımızın daha duyarlı hale getirilmesi ile bu çalışmada iyi sonuçlar alınacağı kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi’nin tanıtım toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, Müsteşar Yardımcısı Mücahit DEMİRTAŞ ve Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL’ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif ÖZKALDI, Türkiye Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Dr. Faruk Cengiz TEKİNDAĞ, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Gabriel Munuera VİNALS katıldı.

twitterbird_rgb.png@tkgmgovtr

face.pngfacebook