LİSANSLI HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ EĞİTİMDE BULUŞTU

Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları eğitim semineri Antalya’da düzenlendi.

Eğitime Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan FİDAN, Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa ASLAN, Tapu Dairesi Başkanı Hasan ÇELİK, Antalya Tapu ve Kadastro VI. Bölge Müdürü Funda AYDIN SEYMEN, kurumumuz personeli ile ülke genelinde faaliyetini sürdüren tüm lisanslı harita ve kadastro mühendisleri katıldı.

Programın açılışında konuşan Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan FİDAN, mevzuat gereği 2 yılda bir ve 3. kez düzenlenen eğitim programının 60 ilde 226 LİHKAB Bürosu yetkililerini buluşturmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başarılı bir lisanslı mühendislik sistemiyle 2018 yılında yaklaşık 300 bin işlem gerçekleştirildiğini ve LİHKAB’ın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün bir parçası olduğunu dile getiren Fidan, “Lisanslı mühendislik hizmetlerini sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bunun için gerekli mevzuat çalışmaları Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılıyor. Mevzuat çalışmaları tamamlanınca da yeni bir sınav yapmayı planlıyoruz”  diye konuştu.

Asıl amacın LİHKAB hizmetlerini kurumsal hale getirmek olduğunu, bu amaçla denetim çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Sinan Fidan, genel anlamda değerlendirdiğinde kurum olarak lisanslı büro hizmetlerinden memnuniyet duyduklarını, bu kapsamda söz konusu eğitimlerin Lisanslı Harita Kadastro Bürosu çalışanlarına büyük katkı yapacağına inandığını kaydetti.

4 gün süren eğitimde Etkili İletişim, Mesleki Etik ve Etik Davranış Kuralları, Muhasebe, Resmi Yazışma, Tapu Mevzuatı, Arşiv, LİKHAB Denetim ve Disiplin İşlemleri, Otomasyon İşlemleri, İnsan Hakları ve Mülkiyet gibi konular ele alındı.

Öte yandan, eğitimin hedefi, lisanslı harita ve kadastro mühendislik bürolarının daha kaliteli, verimli, teknolojiye uyumla çağı yakalamış ve etik değerlerin farkında olarak faaliyetlerini sürdürmeleri olarak açıklandı.