mlogo.png

-A A +A

Kamu Kaynaklarını Verimli Kullanmak Boynumuzun Borcu

Çarşamba, 11 Mart, 2020

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, "Kamu kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak boynumuzun borcudur." dedi.

Antalya'da düzenlenen Tapu ve Kadastro Bölge Müdürleri Değerlendirme Toplantısı ve Kadastro Müdürlükleri Eğitimi'nin açılışında konuşan Genel Müdür Adlı, kadastro müdürlüklerinin sayısallaştırma, 2b, orman kadastrosu gibi bir çok alanda hizmet verdiğini kaydetti.

Adlı, verilen hizmetlerin daha sağlıklı olabilmesi için öncelikle eldeki verilerin ne olduğunu tespit edip ona göre planlama yapılmasının önemine değindi. 

Genel Müdür Adlı, "Planlama iyi yapılırsa kamu kaynakları daha verimli kullanılır. Bu da bizim vicdani sorumluluğumuz. Bu kaynakları sorumsuzca kullanma hakkımız yok. Sizden istirhamım, beklentim kaynaklarımızın en iyi şekilde kullanılması. Bu konuda hassas olalım, yaptığımız işi en iyi şekilde yapalım. Bunu özellikle sizden rica ediyorum." dedi.  

Kurumsallaşmanın öneminden bahseden Adlı, aynı işle ilgili tüm müdürlüklerin istediği bilgi ve belgelerin aynı olması gerektiğini; böylelikle hem vatandaşın hem de çalışanın işinin kolaylaşacağını belirtti.

Bir müdürlükte verimli çalışmanın olabilmesi için takım ruhunun olması gerektiğini kaydeden Adlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ast ve üst arasında güven olursa huzurlu ve güvenli bir ortamda başarının gelmesi kaçınılmazdır. İdarecilik, sadece 'şunu yap, bunu yap' demekle olmaz. Personelinizin dertleri ve sorunları ile içten bir şekilde ilgilenirseniz, o zaman personelin de size karşı sevgisi saygısı artmış olur. Bunun sonucunda ise daha huzurlu bir iş ortamı sağlanmış olur." 

Genel Müdür Adlı, "Teknoloji hızla gelişiyor, bizim de kadastro ve tapu müdürlükleri olarak bu hıza ayak uydurmamız gerekiyor. Birimler içerisinde teknolojinin daha iyi kullanılması için gerekiyorsa eğitimler verilmelidir." dedi.  

Parsel sorgu hizmetinin vatandaş tarafından çok yoğun bir şekilde kullanıldığından bahseden Adlı, "Vatandaşımızdan bazen tepkiler geliyor, parsel sorguda yerimi yanlış göstermişsiniz diye. Aslında hukuki olarak vatandaşın yerinde değişen bir şey olmuyor. Fakat bizlerin görevi bu verileri görsel olarak daha sağlıklı hale getirip, vatandaşımıza doğru bilgiler vermek." ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Adlı, "Kadastro ve tapu bilgilerinin uyumu çok önemli. Mülkiyet bilgileri tapuda farklı, kadastroda farklı olmamalı. Bunların birebir eşleşmesi ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu konuda çok mesafe kat ettik. Tapu ve kadastroda bilgiler uyumlu olursa hem sizlerin hem vatandaşların işi daha da kolaylaşır. Diğer taraftan bizlerin de aynı zamanda birer vatandaş olduğumuzu da unutmadan müdürlüklerimize gelen başvuruları bir an önce sonlandırıp gerekli işlemleri yapalım. Evrak girişlerinin resmi olarak kaydından sonra makul sürede işlemin bitirilmesi önemli. Bu konuda müdürlüklerimizin hassas olması gerekiyor." sözlerini kullandı. 

İnsanların geride bıraktığı eserleriyle anıldığının altını çizen Adlı; "Görev yaptığımız süre içerisinde güzel işlerle anılmak, kurum için, ülke için güzel hizmetler yapabilmenin onur ve gururu ile hatırlanmak hepimizin temel amacı olmalı. İnşallah böyle güzel işlere vesile olursunuz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum." diyerek sözlerini noktaladı.