mlogo.png

-A A +A

İP Telefon Kullanımı

Haberleşme giderlerinin asgariye indirilmesi amacıyla İP telefon kurulumu tamamlanan ve faaliyete geçen Müdürlüklerimizde, diğer normal telefonlardan sadece bir adet faks hattı açık kalacak diğer telefon hatları ilgili Müdürlükçe kapatılacaktır.
İp Telefonu Kullanımında Pratik Bilgiler.
1. Müdürlük İçindeki İp Telefonları Arama
İP telefonları açık Müdürlüklerimizde İp telefonlar arası görüşme yapmak için Müdürlük içi aramalarda telefon ekranında yazılı telefon numarasının son dört rakamını tuşlamak gerekmektedir.Örneğin telefon ekranında yazılı numara 0212 395 1599 ise kendi Müdürlüğünüz içerisindeki diğer İp telefonlardan 1599 rakamlarını tuşlamanız yeterli olacaktır. 
2. İp Telefon İle Diğer Müdürlüklerdeki İp Telefonları Arama
Başka bir Müdürlükteki İp telefonu aramak istediğinizde 8 ‘den dış hat aldıktan sonra şehirler arası alan kodunu çevirip yine aranacak telefon numarasının son dört rakamını çevirmeniz yeterli olacaktır. Örneğin aranacak numara 0212 395 1599 ise 8 212 1599 rakamlarını tuşlamanız yeterli olacaktır.
3. İp Telefonlar İle Sabit Hatları ve Cep Telefonlarını Arama
İp Telefonlar ile İP telefon haricinde şehir içi, şehirlerarası ve ya cep telefonlarını aramak için 0 ‘dan dış hat aldıktan sonra tekrar 0 ‘ı tuşlayıp ardından şehirler arası alan kodunu veya cep telefonu alan kodu tuşlandıktan sonra telefon numarası tuşlanacaktır. Örneğin 0212 518 1700 nolu telefonu aramak için İp telefonunuzdan 00 212 518 1700 rakamlarını tuşlamanız gerekmektedir. 0 505 123 0101 numarasını aramak için İp telefondan 00 505 123 0101 rakamlarını tuşlamanız yeterli olacaktır.
4. İp Telefonlar İle Gelen Çağrıyı Başka Bir İp Telefona Aktarma
İp Telefonlar dışarıdan gelen aramalara açıktır. Dışarıdan gelen aramaları başka bir telefona bağlamak için arama aktarma tuşuna ( görüntülü telefonlarda sağ tarafta yön tuşlarının altında görüntüsüz telefonlarda sağ üst tarafta yön tuşlarının yanında küçük bir ok ve kişi simgesi olan tuş) bastıktan sonra aktarma yapmak istediğiniz Müdürlüğünüzdeki İp telefonun son dört rakamını çevirdikten sonra başka bir müdürlükteki İp telefona bağlamak için 8 şehirler arası alan kodu ardından telefon numarasının son dört rakamını tuşladıktan sonra  görüntülü telefonlarda arama ekrandaki Aktar yazısına görüntüsüz telefonlarda ise Aktar yazınının altındaki tuşa basarak arama aktarma işlemini yapabilirsiniz.
 
İp Telefonları aktif olan Müdürlüklerimizdeki diğer telefon hatlarının kapatılmasına ilişkin Bölge Müdürlüğümüzün 06.12.2013 tarih ve 1267 sayılı yazısını görüntülemek için aşağıdaki .pdf belgesini indiriniz.
 
İp Telefon Rehberine Genel Müdürlüğümüzün web sayfasından Uygulamalar Bölümünden Telefon Rehberi başlığından veya Bölge Müdürlüğümüzün web sayfasından Menü Linklerinden İp Telefon Rehberi linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Müdürlüklerinizdeki kullanıcıların bu rehberde Ad-Soyad ve numara bilgilerinin görünmesi için aşağıdaki excel formunu doldurarak İstanbul-bilgiislem@tkgm.gov.tr mail adresine mail göndermeniz halinde İp Telefon Rehberinde güncelleme yapılacaktır.
 
İp Telefon kullanım videolarını izlemek için tıklayınız...
 
İp Telefon Rehber güncelleme formu için aşağıdaki excel dosyasını indiriniz. Formu doldurduktan sonra istanbul-bilgiislem@tkgm.gov.tr mail adresine mail olarak gönderiniz. Konu ile ilgili olarak Bölge Müdürlüğümüz personellerinden Adem ÇAKARA'dan 8 212 1599 ip nolu telefondan bilgi ve destek alabilirsiniz....