mlogo.png

-A A +A

GNSS ÖLÇÜLERİNDE İYONOSFERİN ETKİSİ

!!! TUSAGA-Aktif  KULLANICILARININ DİKKATİNE !!!

 

GNSS ÖLÇÜLERİNDE İYONOSFERİN ETKİSİ

Son birkaç gündür az da olsa kullanıcılardan Fixlenememe hatta cihazlarındaki hassasiyeti görememe gibi problemler gelmektedir.

Bildiğiniz gibi Solar Cycle 2013 yılı ortalarında yüksek aktivite beklemekteydi ve  iyonosfer gecikmelerinden dolayı GNSS ölçmelerinde ve telsiz haberleşmelerinde sorunlar oluşacaktı. Ancak bu Solar Cycle 2013 yılı içerisinde gerçekleşmedi.

TUSAGA-Aktif Sisteminden anlık olarak takip edebildiğimiz iyonosferdeki aktivitelerin, son günlerde beklenilenin üzerinde olduğu görülmüştür. İyonesferdeki gecikmelerden dolayı GNSS ölçülerindeki sorunların nedeninin bu olduğu düşünülmektedir.

Alttaki grafikte görüldüğü üzere TUSAGA-Aktif Sisteminden alınan ve 23 Mart 2014 tarihli iyonosfer aktivitesini saatlik gösteren I95 index’inde de bu durum yorumlanabilir.

Grafikteki saatler Greenwich saatleri olup, lokal saate göre (kış saat uygulamasında 2 saat ileri, yaz saat uygulamasında 3 saat ileri) göz önüne alınmalıdır. Yine grafikten görüldüğü üzere İyonosfer Aktivite üst sınırı (kırmızı çizgiyi) aşmış olduğu görülmektedir.