logo.png

Genel Müdürümüz, TRT Haber’e konuştu.

Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, 171. Kuruluş yıldönümü programları çerçevesinde TRT Haber Dün-Bugün programında Canan Arslan’ın canlı yayın konuğu oldu.

Sözlerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak 171'inci kuruluş yıl dönümünü kutladıklarını dile getirerek başlayan Genel Müdürümüz, yıl dönümünün öncelikle başta tapu çalışanları olmak üzere tüm ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Taşınmazlar ile ilgili her türlü kaydın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde tutulduğunu ifade eden Genel Müdürümüz, vatandaşların mallarının Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarıyla devletin güvencesi altında olduğuna dikkati çekti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, Dünyada alanında en iyi kurumlardan birisi olduğunu vurgulayan Genel Müdür ADLI, 2003 yılında kadastral çalışmaların bitirilmesi için harekete geçtiklerini ve beş yıl içerisinde Türkiye’de mülkiyet belirleme konusunu tamamladıklarını belirtti

“52 bin mahalle veya köyde mülkiyet belirleme işi bitti, tapuya bağlandı” ifadelerini kullanan ADLI, “Tapu birimlerimiz çok yoğun birimlerdir. 2009 yılı öncesinde manuel çalışılıyordu. 2009’un yılından itibaren Türkiye genelinde otomasyona geçtik. Şu anda çevrimiçi çalışıyoruz ve sistem bazlı iş yapıyoruz” diye konuştu.

Tapu müdürlüklerinde işlem sayılarındaki artışın teknolojik gelişmeler ve vatandaşın talepleriyle ilgisi olduğunu anlatan ADLI, şöyle devam etti: "Eskiden bu kadar teknoloji ön planda olmadığı için belki aynı sayıda personelle 2 milyon işlemi yapmakta güçlük çekerken, bugün 8 milyon işlemi güçlük çekmeden çok rahatlıkla yapabiliyoruz. Bunun da temel nedeni teknolojiyi iyi kullanan bir kurumuz. Şu anda teknolojik anlamda dünyanın en ileri teknolojilerini kullanır durumdayız."

Personellere yönelik de hizmet içi eğitimlerin yanı sıra bir taraftan da teknolojik gelişmelerle ilgili çok yoğun uğraş verdiklerine dikkati çeken Genel Müdürümüz Mehmet Zeki ADLI, vatandaşlara sıra beklemeden hızlı işlem yapabilmeleri için gerekli teknolojik altyapı çalışmalarını yaptıklarını söyledi.