logo.png

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından düzenlenen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Başbakanımız Binali YILDIRIM, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, bugün Fikirtepe'de geleceğin temellerini atmak için bir araya geldiklerini söyledi.
Fikirtepe'ye gelince 40 yıl öncesini hatırladığını anlatan Başbakanımız "Rahmetli babam, Yumurtacı Abdibey Caddesi'nde bir arsa almıştı. Buraları karış karış bilirim. Burada yaşayan hemşehrilerimin yaşadıkları sıkıntıları bilirim. İnşallah yapılacak bu kentsel dönüşümle, Fikirtepe'de 13 adada tamamen yepyeni bir şehir inşa edilecek. Parklarıyla, yeşil alanlarıyla, toplu taşımayla, her yönüyle güzel, pırıl pırıl yaşanacak mekanları burada yapacağız. Sizlerin hizmetine vereceğiz. Bunun yanı sıra iki adada da dönüşüm çalışmaları başlıyor" diye konuştu.
Kentsel dönüşüm projelerinin, hükümetin önemli icraatlarından biri olduğunu vurgulayan Başbakanımız Binali YILDIRIM, 2002 yılında göreve geldiklerinde Türkiye'nin en önemli konularından birinin ev ve konut ihtiyacı olduğunu söyledi.
Kolları sıvayarak, büyük bir konut seferberliği başlattıklarını ifade eden Başbakanımız, kısa süre içinde sadece belirli şehirlerde değil Türkiye'nin her köşesinde konut projelerini hayata geçirmeye başladıklarını belirtti.
Bugün, gerek toplu konut projelerinde, gerekse kentsel dönüşüm çalışmalarında kararlılıklarının, aynen devam ettiğini söyleyen Başbakanımız Binali YILDIRIM, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kentsel dönüşümün en güzel örneklerinden birini de bugün Fikirtepe'de yaşıyoruz. Milletimizin derdine derman olacağına inandığım, böylesine güzel projeleri hayata geçirirken, ayrı bir heyecan duyuyorum. Sizlerin de bu yağmurda, bu bereketli günde aynı heyecanı yaşadığınızı görüyorum. Temelini attığımız her eser, açılışını başlattığımız her yeni proje, vatandaşımızın işini, aşını, ekmeğini büyütüyor, hayatını kolaylaştırıyor. İnsanlarımızın yaşam kalitesini artırmak, şehirlerimizin standardını yükseltmek en temel görevimizdir. Her yatırımla, iş alanı sağlıyoruz, yeni yeni istihdam alanı sağlıyoruz"
Başbakanımız, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bu dev projelerle sadece bugün değil, inşallah yarınlarımızı da inşa ediyor, geleceğimizi güvence altına alıyoruz. Siyaset, millet için yapılır. Millete hizmetten, ekonomiyi büyütmekten, ülkeyi geliştirip, güzelleştirmekten başka hiçbir amacımız olmadı, olamaz. Biz, bunu bilir, buna inanır, buna göre çalışırız. İşte şurada hayal edebilir miydiniz? Avrasya Tüneli ile buradan, Göztepe'den gireceksiniz, Yenikapı'dan çıkacaksınız. Denizin 106 metre derinliğinden boğazı 3 dakikada geçeceksiniz.
Başbakanımız Binali YILDIRIM, bu alanda 10 binden fazla konut yapılacağını, Fikirtepe ele alındığında ise 35 bin konut inşa edileceğini belirterek, "Sadece burada değil bugüne kadar Türkiye'nin her köşesinde TOKİ marifetiyle özel firmalarımız sayesinde 100 binlerce konutu yaptık, şehirlerimizi yaşanabilir marka şehirler haline getirdik. Çünkü siz bunu çoktan hak ediyorsunuz. Çünkü siz bunların hepsine layıksınız. Bizim işimiz hizmet, gücümüz millet. İşimiz hizmet, gücümüz sizlersiniz" diye konuştu.
Vatandaşlarla konuşmayı arzu ettiğini ancak yağmurda saatlerce ıslanmalarına gönlünün razı gelmediğini ifade eden Başbakanımız, bu önemli dönüşümü gerçekleştirmek için gece gündüz çalışan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ ile önceki bakanlar ve personele teşekkür etti.
Başbakanımız Binali YILDIRIM, müteahhit firmalardan da  isteğinin "Hemşehrilerimizi üzmeyin. İhtiyaçlarını karşılayın. Rızasını alın" olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
"Kentsel dönüşüm gönüllü dönüşümdür, zorunlu dönüşüm değildir. Daha güzel, daha yaşanabilir mekanlar yapmak için bizim vatandaşımıza, milletimize en büyük vaatlerimizden biridir. İşte şimdi Fikirtepe'de bu dönüşümü gerçekleştirmekle hem daha konforlu, daha da çevresiyle yaşam alanlarıyla yeni bir şehir, yeni bir mahalle oluşturmuyoruz aynı zamanda depreme dayanıklı, daha güzel mekanları sizlerin hizmetine veriyoruz"
Başbakanımız Binali YILDIRIM, sözlerini, bu eserin, çalışmaların millete, ülkeye hayırlar, uğurlar ve güzellikler getirmesini dileyerek tamamladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ ise konuşmasında Fikirtepe’de, 13 adada temel atma, 2 adada da yıkıma başlandığını söyledi.
Birkaç ay önce buradaki sıkıntılara çare olmak için harekete geçtiklerini dile getiren Bakanımız, mağduriyet yaşayanların sorunlarını da çözeceklerini aktardı.
Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, önemli bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, "9 bin 200 konut, bin kadar da iş yerine başlıyoruz. Bazı müteahhitlerin sorun çıkardığını biliyoruz. Bu törenden sonra bunları çözeceğiz" dedi.
Fikirtepe'de eskiden beri bazı sorunlar yaşandığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanımız, bunları çözmek adına önemli adımlar attıklarını ifade etti.
Bakanımız, KİPTAŞ'ın bu konuda önemli iş yaptığını aktararak, "Eğer yine bazı müteahhitler sorun çıkartmaya devam ederse KİPTAŞ, İller Bankasıyla tüm adaları yapıp herkesin evini teslim edeceğiz. Kira ödenmesinde bir takım sorunlar vardı. Önümüzdeki hafta ben onları da çözüyorum. Vatandaşların sorunları bitmiş olacak" diye konuştu.
Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğunu, ülkenin yüzde 42'sinin deprem alanı olduğunu vurgulayan Bakanımız, geçen yüzyılda 6 ve üzeri şiddetli 56 deprem yaşandığını belirterek konuşmasını şöyle sonlandırdı:
"82 bin kişi hayatını kaybetti. Yerin altındaki hareketlere mani olamayız. Yapmamız gereken tek şey hazırlıklı olmaktır. Bu anlamda büyük gayret içindeyiz. Bilim insanlarının da demesine göre 2030'a kadar İstanbul'da deprem karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Şiddeti de en az 7 olacak gibi gözüküyor. O yüzden bir an önce işe başlamamız lazım. İstanbul'da yılda 50 bin konut yıkılıp, yeniden yapılıyor. Bunu hızlandıracağız, en az 5 misline çıkartacağız. Yeni yasalarla İstanbul'da inşallah yılda 250 bin konut yapacağız. Bunların hepsi orta, dar gelirli vatandaşlara verilecek. 10 yıl içinde vatandaşlarımızı sağlıklı konutlara taşıyacağız"
Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül SAYAN KAYA, AK Parti genel başkan yardımcıları Hayati YAZICI, Erol KAYA ve Vedat DEMİRÖZ ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ da katıldı.
Konuşmaların ardından, Başbakanımız Binali YILDIRIM ve protokol üyelerinin butona basmasıyla temel atma töreni gerçekleştirildi.