logo.png

Çevre Projeleri Açılış Töreni

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni Başbakan Binali YILDIRIM’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Başbakan Binali YILDIRIM tarafından canlı yayında 120 adet tesisin açılışının gerçekleştiği törende,  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan Kastamonu Tapu ve Kadastro XIX. Bölge Müdürlüğü hizmet binasının da  eş zamanlı olarak kurdele kesimi yapıldı.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törende konuşan Başbakan Binali YILDIRIM, şehirlerin geleceği için çok önemli gördükleri çevre projelerinin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Türkiye'ye yakışan 120 tesisin açılışını gerçekleştireceklerini dile getiren Başbakan Binali YILDIRIM, "AK Parti hükümetlerinin bir sıkıntısı var, iş çok, açılış için zaman yok. Onun için yüzer yüzer, 200’er 200’er paket, demet yapıyoruz öyle açıyoruz. Eskiden, o zayıf iktidarlar döneminde 'Ya bir şey bulun da açalım, bir çeşme yok mu? Bir şey bulun, oraya geleceğim' Valiyi, kaymakamı behuzur ederlerdi ama Allah'a şükür şimdi zaman yok. O kadar çok eser, o kadar çok proje var ki hamd olsun" diye konuştu.

Başbakan Binali YILDIRIM, açılışı yapılan tesisler arasında, katı atık depolama ve arıtma tesisinden, temiz hava merkezine ve içme suyu şebekelerine varıncaya kadar birçok yatırımın bulunduğu, ayrıca 340 çevre temizlik aracının çeşitli belediyelere hibe edileceği bilgisini verdi.

Başbakan Binali YILDIRIM, sokakları süpüren temizlik araçlarına ilişkin şunları söyledi: "Eskiden bizim sokağın çöpçüleri vardı. Çalı süpürgesi, bir kürek sapına takılmış vaziyette, süpürürken ortalık toz duman. Temizlik yapayım derken, etrafı toz duman içinde bırakırdı. Şimdi makinenin üzerinde keyfini bozmadan süpürüyor. Kaldırımlarla yol arasında biriken ne var ne yok toplayıp, deposuna atıyor. Ayrıca 20 bin çöp konteynerinin dağıtımı da yapılacak. 81 ilde açılışı ve dağıtımı yapılan bu projelerin, hizmetlerin, araçların ve diğerlerinin toplam bedeli 955 milyon lira. Kaba taslak 1 milyar liradan bahsediyoruz. Şehirlerimize, ilçelerimize, beldelerimize helali hoş olsun. Yeter ki çevremiz temiz, şehirlerimiz daha yaşanabilir marka şehirler olsun"

Çevreye yapılan yatırımların ne ilk ne de son olduğunu, yatırımların devamının geleceğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin çevre ve şehircilik konusunda farklı bir parti olduğunu vurguladı.

Başbakan Binali YILDIRIM, çevreyi ve şehirciliği önemsediklerini, yıl içinde açılışlar yapmaya ve buna benzer eserleri millete kazandırmaya devam edeceklerini bildirdi. Antalya Finike, Çanakkale Bayramiç, Gümüşhane Köse, Mardin Nusaybin, Şırnak Silopi ilçe belediyelerinin çevre temizlik araçlarının anahtarını vereceklerini dile getiren Başbakan Binali YILDIRIM, "Ama bununla sınırlı değil hepsini vermeye kalksak cumayı zaten kaçırırız, akşama kadar da bitmez" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ ise konuşmasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının şehircilik faaliyetlerinin yanı sıra çevre konusundaki çalışmalarının da devam ettiğini kaydederek, bugün aralarında katı atık bertaraf tesisi, atık su arıtma tesisi, kanalizasyon, içme suyu şebekesi, temiz hava merkezi, çevre düzenlemesi ve hizmet binası gibi birçok farklı birimin bulunduğu 120 tesisin açılışını gerçekleştireceklerini söyledi.

Belediyelere 300 çevre temizlik aracı dağıtımı ile yine 20 bin civarında da çöp konteyneri hibesi yaptıklarını dile getiren Bakanımız, sanayi devrimiyle birlikte hızlı tüketimin arttığını ve bu nedenle atıkların da çoğaldığını anımsattı.

Şehirlerin büyümesiyle ortaya çıkan atıkların bir sorun oluşturduğuna dikkati çeken Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, "2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olacağı tahmin ediliyor. Böylelikle şehirlerimizin daha da büyüyeceği, atıkların daha da çoğalacağı bir ortamda eğer tedbirler almazsak gelecekte bizi felaketler bekliyor. Bu tahripkar tavır karşılığında da tabii ki tabiat bir takım tepkiler veriyor, dönüşü olmayan yaralar açıyor" ifadelerini kullandı.

Tespitlere göre 1850'den bugüne kadar dünya yüzeyindeki sıcaklığın 1 derece arttığını aktaran Bakanımız, bunun 3-4 dereceye çıkması halinde bilim adamlarının "insan nesli artık dünyada yaşayamaz" şeklinde açıklamaları olduğunu dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, 1901 ile 2010 periyodunda küresel ortalama deniz suyu seviyesinin yaklaşık 19 santimetre yükseldiği, atmosferdeki karbondioksit oranının da yüzde 42 arttığı bilgisini vererek, şöyle devam etti:

"Bütün bu veriler aynı hızla devam ederse herhalde felaketlere kapı açılmış olur. Kuraklık, düzensiz yağışlar, seller insanoğlunu bekliyor. Bizim memleketimizde 'anasırı erbaa' diye bir tabir var. Çocukluğumuzda büyüklerimizden bunu hep duyduk. Hava, su, toprak ve enerji/ateş bunları doğru kullanmak lazım. 'Bunları eğer sınırsız bir şekilde kullanırsak, bizi felaketler bekler' diye hep söylerlerdi. Neticesinde de bizim bu medeniyet kodlarımızdaki sözlerimize çok uymadığımız için sürekli karşımıza bir takım felaketler çıkıyor"

Çevrenin ve tabiatın Allah'ın kendilerine "emaneti" olduğuna işaret eden Bakanımız, "emanete hıyanet" edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, bakanlık olarak yaptıkları çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde, katı atık, arıtma tesisleri noktasında, kanalizasyon ve buna benzer çevre kirliliğini önleme noktasında nerelere geldiğimizi tek tek sıraladık. Büyük bir hızla da devam ediyoruz. Şu anda arıtma suyu noktasında yüzde 80'lerdeyiz. 2023'e kadar evlerimizden attığımız bütün kirli suları tabiata verecek şekilde plan yaptık, her sene en az 150 kadar atıksu arıtma tesisi yaparak tamamlayacağız. Katı atıkta da hava kirliliğinde de aynı şekilde düşünüyoruz. Bütün hesaplarımızı 2023'e göre yaptık. İnşallah hepsini başaracağız"

Bakanımız, bugün dünya üzerinde kendini "medeni" olarak tasvir ederek, ön plana çıkaran ülkeler ve devletlerin Türkiye'nin "medeni ve çevreci" olmadığını düşünen bir tavır içerisinde olduklarını belirterek, bunun son derece üzücü olduğunu vurguladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ, 195 ülkenin katıldığı Marakeş'teki İklim Değişikliği Konferansı'nda yaptığı konuşmayı hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Konuşma sırası bana geldiğinde, 'Burada yeşil iklim fonu oluşturduk, 100 milyar dolar para topluyoruz. Bunu niye yapıyoruz? Küresel ısınmayı engelleyelim diye yapıyoruz. Atmosferdeki sera gazını geriye çekelim diye yapıyoruz. Peki bunu engellemezsek ne olur? İleride biyoçeşitlilik ölebilir. Türkçesi, kabaca tabir, otlar kuruyabilir, denizdeki bazı canlıların hayatı son bulabilir. Evet bunlar doğru işler. Asla biyoçeşitlilik ölmesin, denizlerdeki balıkların hayatı son bulmasın ama biliyor musunuz şimdi bu gayreti gösteren insanlar, açık denizlerde çocuklar ölüyor, kılı kıpırdamıyor. Biz ev sahipliği yapıyoruz. Bu insanlar savaştan kaçıp, çocuklarıyla basit, sade bir yaşam sürmek için denize açılıyorlar ve denizlerde ölüyorlar ama sizin otlara gösterdiğiniz ihtimam ve gayreti o çocuklara göstermediğinize bizzat şahitlik ediyoruz. 3 milyon insana ev sahipliği yapıyoruz. Onlara bakıp, gözetiyoruz, devlet olarak onlara 25 milyar dolar harcadık. Bunu niye yapıyoruz? Çok basit bir cevabı var. İnsanız merhamet taşıyoruz, vicdan taşıyoruz, onun için yapıyoruz' dedim"

Konuşmasının sonunda açılışa katılanlara teşekkür eden Bakanımız, tesislerin hayırlı olması, gelecek dönemlerde yapılacaklarla Türkiye'nin tertemiz bir ülke haline gelmesi temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Başbakan Binali YILDIRIM ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet ÖZHASEKİ ile birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bağlı Kastamonu XIX. Bölge Müdürlüğü binasına canlı yayınla bağlanarak  kurdele kesimini yaptı.

Halkın yoğun ilgisiyle açılışı yapılan Kastamonu Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü binası törenin ardından hizmete girdi.

Törene, Başbakan Binali YILDIRIM’ın eşi Semiha YILDIRIM, Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ahmet SORGUN, Çiğdem KARAASLAN ve Erol KAYA, milletvekilleri ve Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL, Genel Müdür Yardımcılarımız Bilal CURABAZ, Hüseyin KESİMOĞLU, Ömer Sinan BAYÇELEBİ ile Daire Başkanlarımız ve diğer yetkililer katıldı. 

twitterbird_rgb.png@tkgmgovtr

face.pngfacebook