logo.png

BAKANLIKLARARASI HARİTA KOORDİNASYON PROGRAMI

BAKANLIKLARARASI HARİTA İŞLERİNİ KOORDİNASYON ve PLANLAMA KURULU 2017 GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL, Bakanlıklararası Harita İşlerini Koordinasyon  ve Planlama  Kurulu (BHIKPK) 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı.

Bilkent Otelinde icra edilen BHIKPK’da konuşan Genel Müdürümüz Gökhan KANAL “Haritaların içerdiği coğrafi bilgiler; kadastro yapımı, kentsel ve kırsal düzenleme, toprağa yönelik projeleri planlamada temel altlık olarak kullanılmakta, yatırım ve istihdam imkanları yaratmaya yönelik kamu alt yapı hizmetleri kapsamında değerlendirilmektedir” diye konuştu.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün gerçekleştirdiği projelerden bahseden Genel Müdür Vekilimiz “Tapu, kadastro ve harita bilgilerinin elektronik ortamda web servisleri ile online sunulması ile ilgili kuruluşlar; gerçek zamanda, doğru ve güncel harita-tapu ve kadastro bilgilerine bir tuş ile ulaşabilir hale gelmiştir” dedi.

TAKBIS, MEGSIS ve Parsel sorgu gibi online uygulamalar ile yatırımcı kurumlarımızın önünün açıldığını belirten Genel Müdür Vekilimiz Gökhan KANAL “Vatandaşlarımızın tapu ve kadastro birimlerimize uğramadan birçok ihtiyaçlarını kendisinin karşılayabileceği bir altyapı oluşturulmuştur. Böylece tapu kadastro alanında hem vatandaşlarımızda memnuniyet düzeyi çok artmış hem de birimlerimizdeki iş yükü azaltılmıştır” dedi.

Diğer taraftan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün coğrafi verileri sadece yurt içinde değil, yurt dışında da birlikte üretmek azminde olduğuna değinen Genel Müdür Vekilimiz “2015 yılında İstanbul’da yaptığımız Dünya Kadastro Zirvesi ülkemizin önemli bir hamlesiydi. Zirve sonrası, birçok ülke bizler ile işbirliği yapmak istediklerini belirterek, halen yurt dışında KKTC, Afganistan, Arnavutluk, Makedonya ve Cibuti gibi ülkelere yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU Tapu ve Kadastro Genel Müdürlümüzün açtığı standı ziyaret ederek Genel Müdürümüz Gökhan KANAL’dan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Programa Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU yanı sıra BHIKPK Başkanı ve Harita Genel Komutanı Dr. Mühendis Albay Osman ALP, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Vekili Ömer ALAN, Tarım Reformu Genel Müdür Vekili Abdullah Burak KESER,  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ertuğrul CANDAŞ, Uluslar arası Haritacılar Federasyon 2. Başkanı Dr. Orhan ERCAN ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Harita Dairesi Başkanı Sedat BAKICI ile ilgili personelimiz ve çok sayıda davetli katıldı. 

twitterbird_rgb.png@tkgmgovtr

face.pngfacebook