mlogo.png

AZERBAYCAN HEYETİNİ AĞIRLADIK

Pazartesi, 9 Mart, 2020

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Devlet Mülkiyet Sorunları Komitesi Arazi Düzenleme, Arazi İzleme ve Jeodezi Daire Başkanı Azad Nagiyev Başkanlığındaki Azerbaycan Heyeti’ni makamında ağırladı.

Heyet, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün işleyişi hakkında, Genel Müdür Adlı’dan bilgi aldı.

 

Ziyaret sonunda Azerbaycan Heyeti günün anısına Genel Müdür Adlı’ya hediye takdiminde bulundu.  

  
Heyet daha sonra, Genel Müdürlük VİP Salonunda Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı'nın organizasyonuyla gerçekleşen toplantıya katıldı.

 

Toplantıda konuşan Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber, "Kardeş ülkemiz Azerbaycan ile her türlü işbirliğine hazırız." dedi. 

 

Genel Müdür Yardımcısı Ayber, Türkiye'nin tapu kadastro alanında öncü ülke konumuna geldiğini kaydetti.

 

Ayber, Genel Müdürlüğün yaptığı Takbis, Tarbis, Webtapu, 3 Boyutlu Kent Modelleri, Tesis Kadastrosu, Kare kodlu yeni tapu senetleri ile diğer projelerden bahsetti.

 

Vatandaşlara hizmet noktasında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün yılda 8 milyon, saniyede ise 1 adet tapu işlemi gerçekleştirdiğinin altını çizen Genel Müdür Yardımcısı Ayber, e-devlet üzerinden aylık 1 milyonun üzerinde sorgulama ile tapu bilgileri sorgulama servisinin en çok kullanılan 6. e-devlet servisi olduğunu ifade etti.

 

Ayber, yabancı vatandaşlara da hizmet vermek amacıyla yeni kurulan Your Key Turkey (www.yourkeyturkey.gov.tr) portalı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinimlerine yönelik her türlü güncel verilere, başvuru kanallarına ve süreçlere devlet güvencesi altında ulaşabilmelerinin sağlandığını dile getirdi.

 

Portalın 6 farklı dilde (İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Rusça, İspanyolca) hizmet verdiğinin altını çizen Genel Müdür Yardımcısı Ayber, sözlerine şöyle devam etti: "Tüm bu projelerimiz ve tecrübemiz ile kardeş ülkemiz olan Azerbaycan ile işbirliğimizi daha ileri noktaya taşımaya hazırız. Aynı zamanda biz de onların tecrübelerinden yararlanarak işbirliğinin geliştirilmesinden memnuniyet duyarız." 

 

Azerbaycan Heyeti de Azerbaycan'daki tapu ve kadastro alanındaki hizmetlerden bahseden bir sunum yaptı. 

 

Toplantıda; İç Denetim Birimi Başkanı Halil İbrahim Karakaya, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Postacı, Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa Aslan, Harita Dairesi Başkanı İbrahim Cankurt, Yabancı İşler Dairesi Başkanı Gökhan Çanakçı, Personel Dairesi Başkanı İbrahim Öztürk de hazır bulundu. 

 

Heyet, son olarak Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı’na bağlı TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) Merkezi’ni gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.