-A +A

6.TUSAGA-Aktif, Temel Jeodezi, GNSS ve Jeodezik Hesap Atölyesi (JEHA) Yazılımı Eğitimi

“6.TUSAGA-Aktif, Temel Jeodezi, GNSS ve Jeodezik Hesap Atölyesi (JEHA) Yazılımı Eğitimi ile 100 adet CHC X91+ marka GNSS alıcılarının dağıtımı” eğitimi 22-24 Mayıs 2017 tarihleri arasında Afyonkarahisar ilinde gerçekleştirilmiştir.

Harita Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen eğitim seminerinde; Harita Dairesi Başkanı Sedat BAKICI “Açılış Konuşmaları ile Kurumumuz Projeleri Hakkında Bilgilendirme”, Yüksek Mühendis Tahsin KARA “Temel Jeodezi, GNSS ve TUSAGA-Aktif Sistemi” ve Kadastro Dairesi Başkanlığı’ndan Şube Müdürü Funda AYDIN SEYMEN “Elektronik Kadastro Sicili ve MEGSİS Uygulamaları” konularında sunum yapmışlardır.

Eğitim kapsamında Bölge ve Kadastro müdürlüklerinden 270 personelimize yeni temin edilen 100 adet CHC X91+ marka GNSS cihazının uygulamalı eğitimi ile web bazlı "jeodezik hesap atölyesi" yazılımı eğitimi gerçekleştirilmiştir.

Temin edilen CHC X91+ GNSS alıcıları ile Tablet Bilgisayar kontrol ünitesi olarak birlikte kullanılmıştır. Tablet bilgisayar kullanılan GNSS alıcıları ile arazide online olarak MEGSİS’e bağlanılabilecek ve istenilen parselin aplikasyonu MEGSİS üzerinden alınacak köşe koordinatları ile anında gerçekleştirilebilecektir.

 ​