2004/10 Sayılı "01.06.2001 tarih ve 2001/13 sayili Genelge ilgili" Konulu Genelge

T.C. 
BAYINDIRLIK VE ISKAN BAKANLIGI 
TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜGÜ 
Tapu Arsiv Dairesi Baskanligi

GENELGE NO:1582

2004/10

ILGI : 01.06.2001 tarih ve 2001/13 sayili Genelge.

Çesitli yargi organlari ile Bakanliklar ve Kamu Kurum-Kuruluslarinin denetim birimlerince Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügünden gerçek ve tüzel kisiler hakkinda gayrimenkül malvarligi arastirmasi yapilmasi istenilmekte ve bu islem halen ilgi Genelge uyarinca Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlükleri araciligi ile yapilmaktadir.

Merkez Arsivine Tapu Sicil Müdürlüklerince düzenlenen tapu senetlerinin sadece ikinci nüshalari intikal etmekte ve bu belgeler Ilçe ve Tapu Sicil Müdürlükleri bazinda tapu tesis tarihi (ay ve yil olarak) ve sira/yevmiye numarasi esasina göre tasnif edilerek arsivlenmekte iken bu görev 01.01.2002 tarihi itibariyle Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüklerine devredilmistir.

Gerek Merkez ve gerekse Bölge Müdürlüklerimiz arsivindeki tapu kayitlari güncellestirilemedigi gibi isim esasina göre kayitlara ulasilmasi da mümkün olmadigindan, bu sekilde tapu kaydi arama islemi Tapu Sicil Tüzügünün 6 nci maddesine istinaden Tapu Sicil Müdürlüklerince tutulan   mal sahipleri fihristi vasitasiyla ancak mahallinde yapilabilmektedir.

Ülke genelinde mevcut 1003 Tapu Sicil Müdürlügünde yilda 3 milyondan fazla tapu islemi yapilmakta ve yaklasik 700 Müdürlügümüzde de tapu otomasyonu çerçevesinde tapu kayitlari bilgisayar ortamina aktarilmis bulunmaktadir.

Halen devam etmekte olan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBIS) Projesi çerçevesinde pilot bölge uygulama çalismalari Ankara Ili Çankaya ve Gölbasi Ilçelerinde tamamlanmistir. Bu çalismalarin yayginlastirilmasi saglandiginda Tapu Kadastro bilgilerine daha çabuk ve güvenli bir sekilde ulasilabilecektir.

Ayrica ihtiyati tedbir ve haciz gibi mülkiyet hakkini kisitlayici serhlerle ilgili taleplerin de mevzuatimiz geregi dogrudan Tapu Sicil Müdürlüklerine yapilmasi gerekmektedir.

Gerek manuel ve gerekse bilgisayar ortaminda faaliyetlerini sürdüren Tapu Sicil Müdürlüklerimizde yukarida ifade edildigi gibi mal sahipleri fihristi vasitasiyla arama yapilabildiginden, gayrimenkul malvarligina iliskin arastirma ve incelemelerin Genel Müdürlügümüz veya Bölge Müdürlüklerimiz yerine dogrudan ekte isim ve faks numaralari yazili olan Mahalli Tapu Sicil Müdürlüklerimizden (veya zaman kaybi ve posta masraflarinin asgariye indirilebilmesi için, Bakanliklarla ilgili Kurumlarin var ise mahalli birimleri vasitasiyla) temin edilmesi hususunu bilgi ve takdirlerinize arz ederim.

Zeki ERGEZEN 
Bakan

Mevzuat Türü: 
Sayısı: 
2004/10
Kabul Tarihi: 
30 Nisan 2004
Yürürlük Durumu: