2002/12 Sayılı "Hizmetlerin Yürütülmesi" Konulu Genelge

......................Valiligine

TAPU VE KADASTRO .....BÖLGE MÜDÜRLÜGÜNE

......................TAPU SICIL MÜDÜRLÜGÜNE

......................KADASTRO MÜDÜRLÜGÜNE

ILGI : 1)Devlet Bakanliginin 15.10.2001 ün ve 2001/16 sayili Genelgesi;

2)Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügünün 02.05.2001 gün ve 2056 Sayili Genelge;

Bakanligima bagli Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü Hizmet Birimlerinde, is sahibi vatandaslarca yapilan bagis ve yardimlarin kabulüne iliskin ilgi (1) genelge tüm teskilat birimlerine duyurulmustu.ç

Söz konusu genelge ve bu konudaki diger yasal düzenlemelere ragmen bazi dernek, vakif ve kuruluslara bagis saglamak yolunda çaba gösterildigi, vatandaslardan muhtelif miktarlarda pul ve makbuz karsiligi veya makbuzsuz olarak bagis toplandigi, ayrica bu bagis ve yardimlardan kendi mevzuatlari geregi Müdürlüklere birakilan miktarlarin kullanilmasinda bazi tereddüt ve farkli uygulamalarin yani sira usulsüzlüklere de rastlandigi müfettis raporlari ile sabit olmustur.

Devletimizin önemli, saygin ve köklü bir kurumu olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü, yasalarin kendisine verdigi görevleri saglikli ve etkin bir sekilde vatandasimiza sunmakla görevlidir.

Kamu düzeninin saglanmasi, kurumumuza olan güvenin sarsilmamasi herhangi bir sikayete ve sizlanmaya sebebiyet verilmemesi bakimindan hizmet birimlerimizde harç,vergi, döner sermaye ücreti gibi yasal ödemeler disinda hiçbir sekilde bagis ve yardim kabul edilmeyecektir.Bu yolda bagis ve yardim faaliyeti sürdürülmekte ise bu faaliyetlere derhal son verilecektir.

Kurulus amaci dogrultusunda genel müdürlük personeli ve hizmetlerine, katki üreten Tapu ve Kadastro Vakfi ile Tapu ve Kadastro Spor Kulübü bu konudaki yasal mevzuat ve kurallara uyulmak kosulu ile yasak kapsami disinda tutulmustur.

Hizmetin yürütülmesi bakimindan zorunluluk arz eden istisnai durumlar için Genel Müdürlükten ayrica izin alinacaktir.

Genelgede ön görülen hususlarin yerine getirilip getirilmedigi Genel Müdürlükçe takip edilerek Müfettislerce yapilan denetimlerde de konu üzerinde ayrica titizlikle durulacaktir.

Ilgi (1) genelgenin yukaridaki talimata aykiri hükümleri ile Genel Müdürlügün ilgi (2) genelgesi yürürlükten kaldirilmis olup, gereginin buna göre yapilmasini, aksine davrananlar hakkinda sorusturma açilmasini ve bu emrin Genel Müdürlügümüz tasra teskilati dahil tüm personele teblig edilmesini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Suayip ÜSENMZ

Devlet Bakani

Mevzuat Türü: 
Sayısı: 
2002/12
Kabul Tarihi: 
20 Aralık 2002
Yürürlük Durumu: